Fesko ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 7 | 39 | 39 | 30.825 | 6.805 | 3.680 | 4 |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.999 | 5.303 | 5.310 | 39 | 39 | 30.825 | 7.261 | 3.680 | 4 |
| Anlægsaktiver i alt | 700 | 700 | 700 | 350 | 350 | 0 | — | 1 | 1 |
| Aktiver i alt | 6.699 | 6.003 | 6.010 | 389 | 389 | 30.825 | 7.261 | 3.681 | 5 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 98.116 | 91.773 | 96.576 | 94.699 | 95.950 | 19.695 | 4.375 | 5.670 | 6.869 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 98.116 | 91.773 | 96.576 | 94.699 | 95.950 | 19.695 | 4.375 | 5.670 | 6.869 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | -171.417 | -165.770 | -170.566 | -174.310 | -175.561 | -68.870 | -77.114 | -81.989 | -86.864 |
| Årets resultat | -19.029 | 5.648 | -4.796 | -3.745 | -1.250 | 106.691 | -8.244 | -4.875 | -4.875 |
| Egenkapital i alt | -91.417 | -85.770 | -90.566 | -94.310 | -95.561 | 11.130 | 2.886 | -1.989 | -6.864 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.726 | 10.394 | 571 | -2.113 | -1.250 | -2.375 | -7.953 | -4.875 | -4.875 |
| Resultat af primær drift | 1.726 | 10.394 | 571 | -2.113 | -1.250 | — | — | -4.875 | -4.875 |
| Resultat før skat | -19.029 | 5.648 | -4.796 | -3.745 | -1.250 | 106.691 | -8.244 | -4.875 | -4.875 |
| Årets resultat | -19.029 | 5.648 | -4.796 | -3.745 | -1.250 | 106.691 | -8.244 | -4.875 | -4.875 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at udøve holding virksomhed med direkte eller viabesiddelse af kapitalandele i andre selskaber. Herunder formuepleje af oparbejdet formue.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på kr. 4.875, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en negativ egenkapital på kr. 6.864.FinansieringVirksomheden har tabt selskabskapitalen. Selskabets ledelse er opmærksom på selskabslovens bestemmelser og forventer, at selskabet ved egen indtjening i kommende regnskabsår kan reetablere kapitalen. Selskabets anpartshaver har endvidere tilkendegivet at han indestår for det kommende års drift, hvorved forudsætningerne for aflæggelse af årsrapporten under fortsat drift er tilstede.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.