Murermester Bent Siewertsen A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
4.205.570 kr.+24,6%
Bruttofortjeneste 2020
+12,1%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2020
Nøgletal
20201.189.186 kr.
EBITDA
55,5%
Soliditetsgrad
52,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2020
Foreslået udbytte for regnskabsåret 1.000.000 kr. (116% af årets resultat).
Historik
20201.000.000 kr.
2019600.000 kr.
2018500.000 kr.
2017250.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Siewertsen Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2020
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | |
|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||
| Likvide beholdninger | 910.520 | 457.356 | 580.085 | 1.509.729 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — |
| Anlægsaktiver i alt | 424.745 | 324.187 | 262.694 | 200.000 |
| Aktiver i alt | 1.993.785 | 2.096.891 | 2.239.867 | 2.956.862 |
| Balance — passiver | ||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.032.319 | 899.116 | 831.665 | 1.315.340 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.032.319 | 899.116 | 831.665 | 1.315.340 |
| Selskabskapital | 560.000 | 560.000 | 560.000 | 560.000 |
| Overført resultat | 91.666 | 94.527 | 217.239 | 81.522 |
| Årets resultat | 282.458 | 502.861 | 722.712 | 864.284 |
| Egenkapital i alt | 901.666 | 1.154.527 | 1.377.239 | 1.641.522 |
| Resultatopgørelse | ||||
| Bruttofortjeneste | 2.983.749 | 3.121.496 | 3.375.405 | 4.205.570 |
| Resultat af primær drift | 374.149 | 632.417 | 915.172 | 1.076.194 |
| EBITDA | 526.906 | 776.186 | 1.016.929 | 1.189.186 |
| Resultat før skat | 363.189 | 650.959 | 933.776 | 1.113.293 |
| Årets resultat | 282.458 | 502.861 | 722.712 | 864.284 |
| Personaleomkostninger | 2.456.843 | 2.345.310 | 2.358.476 | 3.016.384 |
| Af- og nedskrivninger | 152.757 | 143.769 | 101.757 | 112.992 |
| Andre nøgletal | ||||
| Ansatte | 6 | 6 | 5 | 6 |
| Udbytte | 250.000 | 500.000 | 600.000 | 1.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2020Selskabets væsentligste aktiviteter er at udføre murerarbejder.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.