Rørsmeden Martin Højgaard ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2021Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Martin Højgaard Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 310.000 | 389.620 | 541.293 | 157.403 | 182.280 | 83.204 | 89 | 85 |
| Omsætningsaktiver i alt | 968.000 | 970.792 | 1.561.075 | 1.424.527 | 888.704 | 983.512 | 1.275.081 | 2.077.525 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 84.290 | 66.228 |
| Aktiver i alt | 968.000 | 970.792 | 1.561.075 | 1.424.527 | 888.704 | 983.512 | 1.359.371 | 2.143.753 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 506.000 | 393.128 | 711.065 | 818.262 | 460.340 | 324.710 | 838.024 | 1.833.955 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 506.000 | 393.128 | 711.065 | 818.262 | 460.340 | 324.710 | 838.024 | 1.833.955 |
| Selskabskapital | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 | 50.000 |
| Overført resultat | 312.000 | 377.664 | 400.010 | 206.265 | 203.364 | 208.802 | 160.299 | 250.850 |
| Årets resultat | 305.000 | 216.246 | 422.346 | 156.254 | 172.099 | 405.438 | 251.497 | 90.551 |
| Egenkapital i alt | 462.000 | 577.664 | 850.010 | 606.265 | 428.364 | 658.802 | 510.299 | 300.850 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 893.000 | 775.562 | 1.115.406 | 772.573 | 826.415 | 1.153.854 | 1.052.871 | 877.255 |
| Resultat af primær drift | 391.000 | 285.580 | — | — | — | — | 304.530 | 127.172 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | 310.551 | 145.234 |
| Resultat før skat | 392.000 | 286.200 | 547.948 | 205.286 | 224.982 | 524.661 | 323.954 | 126.370 |
| Årets resultat | 305.000 | 216.246 | 422.346 | 156.254 | 172.099 | 405.438 | 251.497 | 90.551 |
| Personaleomkostninger | 502.000 | 489.982 | 577.667 | 575.992 | 599.309 | 641.459 | 742.320 | 732.021 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | 6.021 | 18.062 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 100.000 | 150.000 | 400.000 | 350.000 | 175.000 | 400.000 | 300.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktiviteter består i vvs- og blikkenslagerarbejde.
Resultatopgørelsen for tiden 01.01.24 - 31.12.24 udviser et resultat på DKK 90.551 mod t.DKK 251 for tiden 01.01.23 - 31.12.23. Balancen viser en egenkapital på DKK 300.850.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.