Kringlen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
2.228.042 kr.+354,9%
Bruttofortjeneste 2022/23
+26,2%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2017–2022/23
Nøgletal
2022/231.085.642 kr.
EBITDA
42,4%
Soliditetsgrad
0,9×
Likviditetsgrad
78,7%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Renoren Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 27.097 | 5.706 | 2.358 | 1.010 | 1.409 | 0 | 756.970 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.336.613 | 836.014 | 432.884 | 429.536 | 404.935 | 342.458 | 1.176.788 |
| Anlægsaktiver i alt | 646.569 | 64.634 | 63.384 | 63.384 | 63.384 | 0 | 984.065 |
| Aktiver i alt | 1.983.182 | 900.648 | 496.268 | 492.920 | 468.319 | 342.458 | 2.160.853 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.221.993 | 715.893 | 695.112 | 715.612 | 699.363 | 147.142 | 1.245.683 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.221.993 | 715.893 | 695.112 | 715.612 | 699.363 | 147.142 | 1.245.683 |
| Selskabskapital | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 | 80.000 |
| Overført resultat | 681.189 | 104.755 | -278.844 | -302.692 | -311.044 | 115.316 | 835.170 |
| Årets resultat | -481.240 | -576.434 | -383.599 | -23.848 | -8.352 | 426.360 | 719.854 |
| Egenkapital i alt | 761.189 | 184.755 | -198.844 | -222.692 | -231.044 | 195.316 | 915.170 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 551.768 | 214.747 | -7.349 | -23.848 | -8.364 | 489.762 | 2.228.042 |
| Resultat af primær drift | 352.025 | 169.771 | -8.599 | -23.848 | — | 426.378 | 721.458 |
| EBITDA | 551.768 | 214.747 | -7.349 | -23.848 | — | 489.762 | 1.085.642 |
| Resultat før skat | — | — | -383.599 | -23.848 | — | — | 719.854 |
| Årets resultat | -481.240 | -576.434 | -383.599 | -23.848 | -8.352 | 426.360 | 719.854 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | 1.142.400 |
| Af- og nedskrivninger | 199.743 | 44.976 | 1.250 | 0 | — | 63.384 | 364.184 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | — | — | — | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets hovedaktivitet er drift af bageri og brødudsalg.
Selskabets resultatopgørelse for 2022/23 udviser et overskud på DKK 719.854, og selskabets balance pr. 30. september 2023 udviser en egenkapital på DKK 915.170.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.