Klavs Schwartz Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 151.600 kr. (58% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 78.889 | 48.399 | 98.704 | 158.709 | 197.799 | 312.997 | 346.197 | 459.912 | 609.761 |
| Anlægsaktiver i alt | 349.400 | 310.219 | 528.421 | 670.905 | 948.653 | 1.024.845 | 1.353.935 | 1.503.533 | 1.461.351 |
| Aktiver i alt | 428.289 | 358.618 | 627.125 | 829.614 | 1.146.452 | 1.337.842 | 1.700.132 | 1.963.445 | 2.071.112 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 31.046 | 5.622 | 110.145 | 149.647 | 160.858 | 244.206 | 251.925 | 133.171 | 127.708 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 63.776 | 41.280 |
| Gældsforpligtelser i alt | 31.046 | 5.622 | 110.145 | 149.647 | 160.858 | 244.206 | 251.925 | 196.947 | 168.988 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 149.198 | 36.132 | 85.114 | 103.217 | 129.696 | 158.146 | 179.428 | 343.520 | 496.328 |
| Årets resultat | 43.702 | 61.553 | 271.983 | 273.587 | 418.627 | 222.442 | 472.371 | 440.291 | 262.226 |
| Egenkapital i alt | 397.243 | 352.996 | 516.980 | 679.967 | 985.594 | 1.093.636 | 1.448.207 | 1.766.498 | 1.902.124 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -7.313 | -7.438 | -7.625 | -7.875 | -10.730 | -8.755 | -9.125 | -9.399 | -9.813 |
| Resultat af primær drift | -7.313 | -7.438 | -7.625 | -7.875 | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 42.183 | 60.165 | 270.213 | 271.264 | 416.135 | 221.387 | 471.682 | 440.203 | 263.733 |
| Årets resultat | 43.702 | 61.553 | 271.983 | 273.587 | 418.627 | 222.442 | 472.371 | 440.291 | 262.226 |
| Personaleomkostninger | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 1 | 1 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 126.600 | 151.600 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktivitet er at eje kapitalandele i dattervirksomheden Ellinge Murerforretning ApS
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 262.226, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på kr. 1.902.124.Ledelsen anser årets udvikling for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.