Vesterbo Huse A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2022Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet MMM Invest ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.705.712 | 4.557.094 | 12.012.790 | 324.635 | 8.445.249 | 31.340 | 3.133.495 | 2.478.781 |
| Omsætningsaktiver i alt | 26.307.459 | 54.787.478 | 79.928.521 | 79.465.616 | 88.916.212 | 44.022.569 | 75.582.478 | 82.496.882 |
| Anlægsaktiver i alt | 367.857 | 336.537 | 240.502 | 633.283 | 581.349 | 425.969 | 377.608 | 478.813 |
| Aktiver i alt | 26.675.316 | 55.124.015 | 80.169.023 | 80.098.899 | 89.497.561 | 44.448.538 | 75.960.086 | 82.975.695 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 24.186.303 | 52.013.401 | 75.641.304 | 60.469.090 | 69.523.914 | 30.652.025 | 57.305.311 | 60.257.544 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 465.167 | 13.510.283 | 13.645.988 | 13.783.056 | 13.921.501 | 14.061.336 |
| Gældsforpligtelser i alt | 24.186.303 | 52.013.401 | 76.106.471 | 73.979.373 | 83.169.902 | 44.435.081 | 71.226.812 | 74.318.880 |
| Selskabskapital | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 | 625.000 |
| Overført resultat | 1.634.891 | 2.012.814 | 2.879.652 | 4.197.826 | 4.347.959 | -611.543 | 3.131.374 | 6.508.537 |
| Årets resultat | 563.542 | 377.923 | 866.838 | 1.318.174 | 150.133 | -4.959.502 | 3.742.917 | 3.377.164 |
| Egenkapital i alt | 2.259.891 | 2.637.814 | 3.504.652 | 4.822.826 | 4.972.959 | 13.457 | 3.756.374 | 7.133.537 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 4.922.619 | 5.888.704 | 6.500.939 | 5.871.055 | 9.483.992 | 1.940.357 | 12.584.316 | 13.169.103 |
| Resultat af primær drift | 976.978 | 884.066 | 1.815.920 | 2.877.972 | 943.941 | -5.821.674 | 5.782.237 | 6.240.513 |
| EBITDA | 1.050.660 | 992.755 | 1.911.955 | 3.001.835 | 1.105.875 | -5.665.290 | 5.930.598 | 6.359.612 |
| Resultat før skat | 717.374 | 485.443 | 1.111.856 | 1.692.375 | 208.133 | -6.357.702 | 4.799.475 | 4.372.388 |
| Årets resultat | 563.542 | 377.923 | 866.838 | 1.318.174 | 150.133 | -4.959.502 | 3.742.917 | 3.377.164 |
| Personaleomkostninger | 3.871.959 | 4.895.949 | 4.588.984 | 2.869.220 | 8.378.117 | 7.605.647 | 6.653.718 | 6.809.491 |
| Af- og nedskrivninger | 73.682 | 108.689 | 96.035 | 123.863 | 161.934 | 156.384 | 148.361 | 119.099 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 16 | 16 | 14 | 14 | 18 | 17 | 15 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består primært i nybyggeri for fremmed regning i Øst- og Midtjylland. Heruover udføres diverse renoverings- og reparationsarbejder.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025 udviser et resultat på kr. 3.377.164, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en balancesum på kr. 82.975.695, og en egenkapital på kr. 7.133.537.Ledelsen anser årets resultat for yderst tilfredsstillende. Der forventes et positivt resultat for det kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.