Stevns Kommune Holding A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 595.000 | 617.000 | 118.000 | 120.000 | 11.000 | 181.000 | 182.000 | 185.000 | 155.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 595.000 | 647.000 | 130.000 | 273.000 | 213.000 | 205.000 | 225.000 | 229.000 | 720.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.042.653.000 | 1.042.318.000 | 1.034.506.000 | 1.039.458.000 | 1.033.542.000 | 1.040.858.000 | 1.030.345.000 | 1.021.369.000 | 1.016.947.000 |
| Aktiver i alt | 1.043.248.000 | 1.042.965.000 | 1.034.636.000 | 1.039.731.000 | 1.033.755.000 | 1.041.063.000 | 1.030.570.000 | 1.021.598.000 | 1.017.667.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 224.000 | 330.000 | 50.000 | 66.000 | 16.000 | 8.000 | 23.000 | 21.000 | 510.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 224.000 | 330.000 | 50.000 | 66.000 | 16.000 | 8.000 | 23.000 | 21.000 | 510.000 |
| Selskabskapital | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.000.000 | 50.100.000 | 50.100.000 | 50.100.000 |
| Overført resultat | 404.060.000 | 404.006.000 | 403.948.000 | 382.329.000 | 382.319.000 | 382.171.000 | 382.449.000 | 382.452.000 | 382.456.000 |
| Årets resultat | -3.231.000 | -417.000 | -6.323.000 | 6.051.000 | -7.700.000 | 1.906.000 | -9.946.000 | -8.668.000 | -4.995.000 |
| Egenkapital i alt | 1.043.024.000 | 1.042.635.000 | 1.034.586.000 | 1.039.665.000 | 1.033.739.000 | 1.041.055.000 | 1.030.547.000 | 1.021.577.000 | 1.017.157.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | 66.000 | 35.000 | 50.000 | 51.000 | 52.000 |
| Resultat af primær drift | -39.000 | -82.000 | -76.000 | -65.000 | -1.000 | 0 | -1.000 | 0 | — |
| Resultat før skat | -3.231.000 | -448.000 | -6.341.000 | 6.036.000 | -7.691.000 | 1.906.000 | -9.945.000 | -8.666.000 | -4.994.000 |
| Årets resultat | -3.231.000 | -417.000 | -6.323.000 | 6.051.000 | -7.700.000 | 1.906.000 | -9.946.000 | -8.668.000 | -4.995.000 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | — | — | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at udføre forsyningspligtige aktiviteter gennem sine datterselskaber samt at fungere som holdingselskab eller hermed beslægtet virksomhed, herunder ved direkte eller indirekte at besidde ejerandele i selskaber, der udøver virksomhed inden for vand- og spildevandsforsyningen og energiforsyningen samt virksomhed, som har nær tilknytning hertil. Selskabet kan endvidere være medejer af KLAR Forsyning A/S.Selskabet er eneejer af Stevns Spildevand A/S, Stevns Energi A/S og Stevns Forsyningsinvest ApS. Stevns Kommune Holding A/S' ejerandel i KLAR Forsyning A/S udgør 14,5 %.Selskabet indgår dermed i følgende koncernstruktur:Hovedaktiviteten i Stevns Spildevand A/S er transport af spildevand og regnvand i Stevns Kommune, rensning af spildevand, udledning af renset spildevand samt behandling og bortskaffelse af slam mm. fra spildevandsrensningen.Stevns Spildevand A/S varetager spildevandsrensning for borgere og virksomheder i Stevns Kommune. Al spildevand transporteres via ledningsnettet til renseanlæggene beliggende i Klippinge, Rødvig, Store Heddinge og Strøby Ladeplads. Efter rensning udledes spildevandet til vandløb og havet.Stevns Spildevand A/S varetager desuden tømningsordningen i Stevns Kommune for ca. 1.250 husstande. Indholdet fra tømningen af tankene køres til renseanlæggene, hvor det behandles på lige fod med det øvrige spildevand.Hovedaktiviteten i Stevns Energi A/S har været at undersøge, om der kan etableres fjernvarme på Stevns som led i udmøntninge
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på 4.995 t.kr. mod et underskud på 8.668 t.kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 1.017.157 t.kr. Årets resultat er på niveau med det forventede.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.