RayPawers Beslagservice ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 600.000 kr. (99% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet RayPawers Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 768.644 | 352.817 | 305.052 | 603.619 | 871.244 | 1.138.240 | 1.408.494 | 593.661 | 225.083 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 1.755.032 | 1.896.978 | 1.976.949 | 1.730.140 | 1.465.551 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | 1.028.851 | 842.005 | 2.204.180 | 2.462.702 | 2.642.905 |
| Aktiver i alt | 2.262.176 | 2.718.426 | 2.300.569 | 2.666.856 | 2.783.882 | 2.738.983 | 4.181.129 | 4.192.842 | 4.108.456 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 624.839 | 638.493 | 894.466 | 704.323 | 565.546 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 817.000 | 744.389 | 492.879 |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 624.839 | 638.493 | 1.711.466 | 1.448.712 | 1.058.425 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.389.433 | 1.413.560 | 1.268.785 | 1.698.239 | 1.634.043 | 1.775.491 | 2.094.663 | 2.319.130 | 2.325.031 |
| Årets resultat | 36.704 | 24.127 | 220.225 | 429.454 | 335.804 | 341.448 | 569.172 | 524.467 | 605.901 |
| Egenkapital i alt | 1.514.433 | 1.538.560 | 1.758.785 | 1.823.239 | 2.159.043 | 2.100.491 | 2.469.663 | 2.744.130 | 3.050.031 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.092.416 | 1.123.845 | 1.295.157 | 1.474.570 | 1.421.257 | 1.525.427 | 1.822.060 | 2.121.083 | 1.959.555 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | 429.101 | 438.949 | 741.019 | 722.495 | 783.224 |
| EBITDA | — | — | — | — | 687.225 | 654.795 | 800.784 | 860.858 | 920.479 |
| Resultat før skat | 47.859 | 32.144 | 284.503 | 552.888 | 431.722 | 439.246 | 730.812 | 676.854 | 779.281 |
| Årets resultat | 36.704 | 24.127 | 220.225 | 429.454 | 335.804 | 341.448 | 569.172 | 524.467 | 605.901 |
| Personaleomkostninger | 869.172 | 815.387 | 740.432 | 626.037 | 711.012 | 845.050 | 977.107 | 1.151.813 | 960.784 |
| Af- og nedskrivninger | 177.142 | 229.526 | 256.642 | 272.484 | 258.124 | 215.846 | 59.765 | 138.363 | 137.255 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 4 | 3 | 4 | 4 | 5 | 5 |
| Udbytte | — | — | 365.000 | 0 | 400.000 | 200.000 | 250.000 | 300.000 | 600.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Virksomhedens væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år været at drive beslagsmed-virksomhed samt opstaldet heste.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.