RØSLAU HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr. (56% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 2.720 | 57.666 | 267.195 | 909.506 | 775.266 | 1.056.953 | 1.537.044 | 2.038.393 |
| Omsætningsaktiver i alt | 392.843 | 455.185 | 658.589 | 1.294.846 | 1.213.261 | 1.537.706 | 2.106.692 | 2.561.618 |
| Anlægsaktiver i alt | 697.676 | 777.292 | 1.002.233 | 1.039.695 | 723.480 | 868.718 | 967.888 | 618.458 |
| Aktiver i alt | 1.090.519 | 1.232.477 | 1.660.822 | 2.334.541 | 1.936.741 | 2.406.424 | 3.074.580 | 3.180.076 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 9.714 | 13.650 | 14.361 | 21.787 | 9.551 | 12.297 | 12.297 | 12.297 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | 15.043 | 0 |
| Gældsforpligtelser i alt | 9.714 | 13.650 | 14.361 | 21.787 | 9.551 | 12.297 | 27.340 | 12.297 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 277.329 | 333.535 | 533.628 | 1.160.059 | 1.089.310 | 1.407.609 | 1.957.352 | 2.414.321 |
| Årets resultat | 168.680 | 243.822 | 535.634 | 776.893 | 247.436 | 581.337 | 770.913 | 242.539 |
| Egenkapital i alt | 1.080.805 | 1.218.827 | 1.646.461 | 2.312.754 | 1.927.190 | 2.394.127 | 3.047.240 | 3.167.779 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 154.023 | 224.241 | 515.827 | 728.337 | 266.660 | -17.754 | -13.812 | -15.532 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 170.971 | 248.074 | 538.813 | 788.632 | 246.947 | 583.000 | 791.079 | 242.356 |
| Årets resultat | 168.680 | 243.822 | 535.634 | 776.893 | 247.436 | 581.337 | 770.913 | 242.539 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | 1 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets hovedaktivitet består i at drive virksomhed som holdingselskab for M.T.C.Holding ApS, der gennem ejerskab i Larsen & Frederiksen Elberegning ApS driver virksomhed med handel og fabrikation samt alle i forbindelse mednævnte formål stående aktiviteter.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på kr. 242.539, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en egenkapital på kr. 3.167.779.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.