Scanico A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Der er ingen data for dette nøgletal.
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 48.714.000 | 13.222.000 | 6.282.000 | 11.011.000 | 14.253.000 | 18.022.000 | 12.522.000 | 13.314.000 | 19.906.000 |
| Omsætningsaktiver i alt | 94.246.000 | 119.314.000 | 73.623.000 | 77.522.000 | 71.732.000 | 95.071.000 | 110.759.000 | 107.506.000 | 115.897.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.251.000 | 1.765.000 | 11.050.000 | 8.037.000 | 5.064.000 | 12.076.000 | 11.008.000 | 20.445.000 | 31.213.000 |
| Aktiver i alt | 96.497.000 | 121.079.000 | 84.673.000 | 85.559.000 | 76.796.000 | 107.147.000 | 121.767.000 | 127.951.000 | 147.110.000 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 48.964.000 | 64.453.000 | 31.638.000 | 38.787.000 | 44.976.000 | 62.125.000 | 69.975.000 | 56.478.000 | 95.749.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 7.381.000 | 346.000 | 7.295.000 | 3.846.000 | 3.996.000 | 238.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 48.964.000 | 64.453.000 | 39.594.000 | 46.168.000 | 45.322.000 | 69.420.000 | 73.821.000 | 60.474.000 | 95.987.000 |
| Selskabskapital | 8.000.000 | 8.000.000 | 8.000.000 | 8.000.000 | 8.000.000 | 8.000.000 | 8.000.000 | 8.000.000 | 8.000.000 |
| Overført resultat | 7.500.000 | 7.500.000 | 7.500.000 | 7.500.000 | 7.500.000 | 7.500.000 | 7.500.000 | 7.500.000 | 21.105.000 |
| Årets resultat | 23.924.000 | 32.515.000 | 19.257.000 | 12.977.000 | 7.999.000 | 9.514.000 | 21.617.000 | 31.789.000 | 13.605.000 |
| Egenkapital i alt | 39.424.000 | 48.015.000 | 34.757.000 | 28.477.000 | 23.499.000 | 25.014.000 | 37.117.000 | 47.289.000 | 29.105.000 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Resultat af primær drift | 30.851.000 | 41.936.000 | 24.271.000 | 17.013.000 | 10.499.000 | 13.010.000 | 27.677.000 | 40.366.000 | 19.027.000 |
| EBITDA | 31.490.000 | 43.117.000 | 28.272.000 | 21.172.000 | 14.495.000 | 16.989.000 | 32.475.000 | 45.546.000 | 26.572.000 |
| Resultat før skat | 30.768.000 | 42.070.000 | 24.423.000 | 16.639.000 | 10.255.000 | 12.199.000 | 27.771.000 | 40.851.000 | 17.776.000 |
| Årets resultat | 23.924.000 | 32.515.000 | 19.257.000 | 12.977.000 | 7.999.000 | 9.514.000 | 21.617.000 | 31.789.000 | 13.605.000 |
| Personaleomkostninger | 38.665.000 | 78.191.000 | 58.083.000 | 45.972.000 | 46.761.000 | 52.189.000 | 58.795.000 | 64.007.000 | 75.673.000 |
| Af- og nedskrivninger | 639.000 | 1.181.000 | 4.001.000 | 4.159.000 | 3.996.000 | 3.979.000 | 4.798.000 | 5.180.000 | 7.545.000 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 73 | 84 | 80 | 75 | 79 | 83 | 94 | 108 |
| Udbytte | 23.924.000 | 32.515.000 | 19.257.000 | 12.977.000 | 7.999.000 | 9.514.000 | 21.617.000 | 31.789.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed med produktion og handel samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed. Selskabets hovedaktiviteter er udvikling, produk- tion og salg af maskiner i rustfrit stål, fortrinsvis til levnedsmiddelbranchen.
Årets bruttoresultat udgør 102,2 mio. kr. mod 109,6 mio. kr. sidste år, og selskabets resultat efter skat udgør 13,6 mio. kr. mod 31,7 mio. kr. sidste år. Regnskabsåret har været præget af en generel høj aktivitet i lighed med til året forinden. Aktiviteten knytter sig ikke til noget enkelt geografisk marked. Ledelsen anser periodens aktivitet og resultat som tilfredsstillende. Resultatet er lavere end forventningerne for 2025, hvor der blev forventet et resultat i niveauet 30-40 mio kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.