Clamosol A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 7 | 96 | 95 | 95 | 77 | 27 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | 7 | 96 | 95 | 95 | 77 | 27 |
| Anlægsaktiver i alt | 597.939 | 345.554 | 247.228 | 0 | — | — | — | — | 100 |
| Aktiver i alt | 597.939 | 345.554 | 247.228 | 7 | 96 | 95 | 95 | 77 | 127 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 65.107 | 76.074 | 87.673 | 99.752 | 112.325 | 127.254 | 146.834 | 170.449 | 191.973 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 65.107 | 76.074 | 87.673 | 99.752 | 112.325 | 127.254 | 146.834 | 170.449 | 191.973 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 32.832 | -230.520 | -340.445 | -599.745 | -612.229 | -627.159 | -646.739 | -670.372 | -691.846 |
| Årets resultat | -10.307 | -263.352 | -109.925 | -259.300 | -12.484 | -14.930 | -19.580 | -23.633 | -21.474 |
| Egenkapital i alt | 532.832 | 269.480 | 159.555 | -99.745 | -112.229 | -127.159 | -146.739 | -170.372 | -191.846 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -8.200 | -8.300 | -8.580 | -8.550 | -8.550 | -10.500 | -10.850 | -12.954 | -11.499 |
| Resultat af primær drift | -8.200 | -8.300 | -8.580 | -8.550 | -8.550 | -10.500 | -10.850 | -12.954 | -11.499 |
| Resultat før skat | -10.307 | -263.352 | -109.925 | -259.300 | -12.484 | -14.930 | -19.580 | -23.633 | -21.474 |
| Årets resultat | -10.307 | -263.352 | -109.925 | -259.300 | -12.484 | -14.930 | -19.580 | -23.633 | -21.474 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at være holdingselskab for aktier i Aalund-gruppen samt aktiviteter i tilknytning hertil.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -11 t.kr. mod -13 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -21 t.kr. mod -24 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. KapitalberedskabSelskabet har tabt mere end halvdelen af selskabskapitalen og er derfor omfattet af reglerne om kapitaltab jf. selskabslovens §119. Ledelsen forventer at reetablere egenkapitalen gennem fremtidig indtjening. Selskabets kapitalejer har afgivet erklæring i forhold til understøttelse af selskabets likviditet frem til 31. december 2026 i fald dette skulle blive nødvendigt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.