Nburchardt Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 750.000 kr. (30% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 418.496 | 0 | 47.969 | 1.336.565 | 3.836.725 | 3.758.639 | 4.196.018 | 2.218.721 | 1.706.728 |
| Omsætningsaktiver i alt | 444.596 | 26.100 | 80.634 | 1.362.682 | 3.862.842 | 3.833.194 | 4.235.670 | 2.247.088 | 3.850.937 |
| Anlægsaktiver i alt | 3.390.000 | 4.830.260 | 6.252.964 | 7.709.132 | 7.810.092 | 9.248.950 | 9.491.717 | 9.400.990 | 9.310.263 |
| Aktiver i alt | 3.834.596 | 4.856.360 | 6.333.598 | 9.071.814 | 11.672.934 | 13.082.144 | 13.727.387 | 11.648.078 | 13.161.200 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 14.499 | 662.678 | 208.964 | 177.732 | 193.946 | 254.368 | 246.555 | 245.456 | 295.587 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 895.185 | 1.885.867 | 1.825.922 | 1.768.268 | 790.617 | 762.837 | 735.652 |
| Gældsforpligtelser i alt | 14.499 | 662.678 | 1.104.149 | 2.063.599 | 2.019.868 | 2.022.636 | 1.037.172 | 1.008.293 | 1.031.239 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 2.845.097 | 3.618.682 | 4.654.449 | 6.133.215 | 8.778.066 | 10.184.508 | 8.715.215 | 9.514.785 | 11.254.961 |
| Årets resultat | 1.615.231 | 1.223.585 | 1.485.767 | 2.228.766 | 3.394.851 | 2.156.442 | 2.380.707 | 1.799.570 | 2.490.176 |
| Egenkapital i alt | 3.820.097 | 4.193.682 | 5.229.449 | 7.008.215 | 9.653.066 | 11.059.508 | 12.690.215 | 10.639.785 | 12.129.961 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | -1.406 | 51.026 | 60.932 | 68.799 | 59.730 | 138.288 | 115.154 |
| Resultat af primær drift | -13.175 | -29.467 | -15.536 | 19.021 | -47.853 | -391.172 | -508.959 | -427.206 | -1.016.747 |
| Resultat før skat | 1.615.231 | 1.223.585 | 1.485.767 | 2.228.766 | 3.394.851 | 2.156.442 | 2.380.707 | 1.799.570 | 2.490.176 |
| Årets resultat | 1.615.231 | 1.223.585 | 1.485.767 | 2.228.766 | 3.394.851 | 2.156.442 | 2.380.707 | 1.799.570 | 2.490.176 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | 32.000 | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 850.000 | 450.000 | 450.000 | 750.000 | 750.000 | 750.000 | 3.850.000 | 1.000.000 | 750.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at eje kapitalandele i virksomheder, hvis aktivitet består i at drive butikker indenfor optikerbranchen. Derudover ejer selskabet tre udlejningsejendomme.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.