ROLF MURER ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet RC INVEST MIDDELFART ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 45.063 | 168.175 | 588.797 | 758.822 | 326.684 | 868.480 | 404.909 | 941.686 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.049.810 | 1.299.547 | 1.468.491 | 1.332.258 | 1.334.286 | 1.996.593 | 1.309.165 | 2.083.779 |
| Anlægsaktiver i alt | 174.653 | 291.654 | 372.283 | 304.102 | 163.025 | 163.474 | 124.088 | 100.420 |
| Aktiver i alt | 1.224.463 | 1.591.201 | 1.840.774 | 1.636.360 | 1.497.311 | 2.160.067 | 1.433.253 | 2.184.199 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 822.234 | 965.620 | 1.000.712 | 723.128 | 673.320 | 884.553 | 753.150 | 1.165.864 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 822.234 | 965.620 | 1.000.712 | 723.128 | 673.320 | 884.553 | 753.150 | 1.165.864 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 266.048 | 466.313 | 697.816 | 755.985 | 686.653 | 1.150.514 | 555.103 | 893.335 |
| Årets resultat | 67.213 | 200.265 | 231.503 | 58.169 | -69.333 | 463.861 | -595.411 | 473.232 |
| Egenkapital i alt | 391.048 | 591.313 | 822.816 | 880.985 | 811.653 | 1.275.514 | 680.103 | 1.018.335 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.957.421 | 2.566.885 | 3.215.579 | 3.708.874 | 2.636.803 | 3.582.989 | 2.572.427 | 3.355.166 |
| Resultat af primær drift | 100.017 | 275.495 | 310.455 | 91.356 | — | 606.077 | — | — |
| EBITDA | 139.209 | 339.851 | 392.852 | 203.758 | — | 670.628 | — | — |
| Resultat før skat | 83.258 | 262.553 | 297.157 | 74.710 | -90.496 | 599.060 | -595.411 | 481.173 |
| Årets resultat | 67.213 | 200.265 | 231.503 | 58.169 | -69.333 | 463.861 | -595.411 | 473.232 |
| Personaleomkostninger | 1.818.212 | 2.227.034 | 2.822.727 | 3.505.116 | 2.611.752 | 2.912.361 | 3.122.926 | 2.840.331 |
| Af- og nedskrivninger | 39.192 | 64.356 | 82.397 | 112.402 | 100.564 | 64.551 | 39.386 | 23.668 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 4 | 5 | 6 | 8 | 6 | 7 | 6 | 6 |
| Udbytte | — | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed med udførelse af byggeri og murerarbejder, konsulent-, rådgivnings- og projekteringsbistand i forbindelse dermed samt øvrig i forbindelse dermed stående virksomhed.
Virksomhedens resultatopgørelse for 2024/25 udviser et resultat på 473.232 kr., sammenlignet med -595.411 kr. i 2023/24. Virksomhedens balance pr. 30. juni 2025 udviser en egenkapital på 1.018.335 kr., sammenlignet med 680.103 kr. pr. 30. juni 2024.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.