LARZEN HOLDING ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 34.000 | 68.621 | 43.450 | 78.822 | 93.098 | 78.420 | 24.090 | 132.242 | 131.406 |
| Anlægsaktiver i alt | 643.765 | 767.573 | 822.140 | 1.087.440 | 1.098.408 | 293.401 | 560.148 | 992.390 | 1.315.286 |
| Aktiver i alt | 677.765 | 836.194 | 865.590 | 1.166.262 | 1.191.506 | 371.821 | 584.238 | 1.124.632 | 1.446.692 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 78.995 | 118.769 | 102.340 | 144.311 | 166.774 | 165.339 | 129.604 | 261.792 | 275.848 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 78.995 | 118.769 | 102.340 | 144.311 | 166.774 | 165.339 | 129.604 | 261.792 | 275.848 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | — | — | — | -65.489 | -73.677 | -86.919 | -105.514 | -129.550 | -144.442 |
| Årets resultat | 141.183 | 118.655 | 45.825 | 258.701 | 2.781 | -818.250 | 248.152 | 408.206 | 308.004 |
| Egenkapital i alt | 598.770 | 717.425 | 763.250 | 1.021.951 | 1.024.732 | 206.482 | 454.634 | 862.840 | 1.170.844 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 0 | -5.680 | -4.375 | -7.762 | -7.551 | -11.898 | -16.108 | -21.295 | -20.862 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -7.762 | — | -11.898 | -16.108 | -21.295 | -20.862 |
| Resultat før skat | 141.183 | 117.405 | 44.863 | 257.535 | 1.637 | -819.856 | 246.062 | 406.028 | 297.748 |
| Årets resultat | 141.183 | 118.655 | 45.825 | 258.701 | 2.781 | -818.250 | 248.152 | 408.206 | 308.004 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | 0 | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | 1 | 1 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at eje og udvikle driftsselskaber, og fører anden ledelsesmæssig relevant virksomhedspraksis.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -20.862 kr. mod -21.295 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 308.004 kr. mod 408.206 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.