Vangsaa A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 200.000 kr. (58% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2023Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Fmerf ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 47.160 | 42.650 | 178.130 | 162.561 | 469.724 | 587.078 | 630.123 | 513.235 | 804.126 |
| Omsætningsaktiver i alt | 286.229 | 207.810 | 552.046 | 716.256 | 1.326.806 | 2.065.242 | 1.696.847 | 3.364.008 | 2.039.461 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | 469.020 | 896.952 | 1.099.306 |
| Aktiver i alt | 286.229 | 207.810 | 552.046 | 716.256 | 1.326.806 | 2.065.242 | 2.165.867 | 4.260.960 | 3.138.767 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 150.049 | 148.701 | 360.365 | 711.498 | 836.636 | 1.034.216 | 920.448 | 1.580.985 | 1.335.731 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 378.514 | 249.984 |
| Gældsforpligtelser i alt | 150.049 | 148.701 | 360.365 | 711.498 | 836.636 | 1.034.216 | 920.448 | 1.959.499 | 1.585.715 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 | 400.000 |
| Overført resultat | 11.180 | -65.891 | 26.681 | -120.242 | 365.170 | 631.026 | 845.419 | 701.461 | 546.674 |
| Årets resultat | 105.567 | -77.071 | 132.572 | -146.923 | 485.412 | 540.856 | 214.393 | 1.056.042 | 344.791 |
| Egenkapital i alt | 136.180 | 59.109 | 191.681 | 4.758 | 490.170 | 1.031.026 | 1.245.419 | 2.301.461 | 1.446.252 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 237.809 | 866.765 | 1.366.722 | 1.457.590 | 2.983.912 | 3.589.634 | 4.218.171 | 5.426.154 | 5.473.745 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — | — | 270.743 | — | 462.492 |
| Årets resultat | 105.567 | -77.071 | 132.572 | -146.923 | 485.412 | 540.856 | 214.393 | 1.056.042 | 344.791 |
| Personaleomkostninger | 40.189 | 619.029 | 757.004 | 1.263.576 | 1.688.657 | 2.132.017 | 2.954.846 | 2.757.199 | 3.679.274 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | 5 | 5 | 4 | 6 |
| Udbytte | — | — | 40.000 | 0 | — | — | — | 1.200.000 | 200.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed indenfor informationssikkerhed og Cybersikkerhed med relaterede ISO-standarder.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.