Lasermedical ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-104.717 kr.-103,9%
Bruttofortjeneste 2024
Nøgletal
2024-811.949 kr.
EBITDA
12,5%
Soliditetsgrad
1,0×
Likviditetsgrad
-1.875,4%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Wintex Holding ApS.
2019Skattepligtig indkomst 231.064 kr.50.820 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 83.570 | 749.717 | 401.357 | 49.387 | 264.487 | 399.846 | 143.240 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | 419.087 | 1.426.300 | 837.654 | 516.138 | 626.086 | 773.726 | 506.500 | 320.308 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.535.033 | 2.286.275 | 2.297.320 | 2.170.896 | 1.861.359 | 1.166.742 | 985.449 | 34.125 |
| Aktiver i alt | 2.954.120 | 3.712.575 | 3.134.974 | 2.687.034 | 2.487.445 | 1.940.468 | 1.491.949 | 354.433 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.719.280 | 1.784.834 | 890.227 | 1.363.090 | 1.120.753 | 760.705 | 615.214 | 310.051 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 73.431 | 0 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.719.280 | 1.784.834 | 890.227 | 1.436.521 | 1.120.753 | 760.705 | 615.214 | 310.051 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.106.768 | 1.792.811 | 2.073.855 | 1.125.513 | 1.241.692 | 1.054.763 | 751.735 | -80.618 |
| Årets resultat | 224.879 | 686.043 | 281.044 | -948.342 | 116.179 | -186.929 | -303.028 | -832.353 |
| Egenkapital i alt | 1.231.768 | 1.917.811 | 2.198.855 | 1.250.513 | 1.366.692 | 1.179.763 | 876.735 | 44.382 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 4.036.929 | 4.880.711 | 4.832.684 | 2.580.387 | 2.959.449 | 2.346.859 | 2.714.107 | -104.717 |
| Resultat af primær drift | 405.071 | 960.448 | 452.717 | -1.127.687 | 222.963 | -164.932 | -245.546 | -811.949 |
| EBITDA | 650.473 | 1.309.462 | 900.745 | -741.169 | 541.707 | 101.226 | -56.845 | -811.949 |
| Resultat før skat | 289.852 | 887.513 | 367.826 | -1.205.170 | 153.087 | -233.866 | -283.342 | -832.353 |
| Årets resultat | 224.879 | 686.043 | 281.044 | -948.342 | 116.179 | -186.929 | -303.028 | -832.353 |
| Personaleomkostninger | 3.386.456 | 3.571.249 | 3.931.939 | 3.321.556 | 2.417.742 | 2.245.633 | 2.770.952 | 195.515 |
| Af- og nedskrivninger | 245.402 | 349.014 | 448.028 | 386.518 | 318.744 | 266.158 | 188.701 | 0 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 7 | 7 | 8 | 7 | 6 | 5 | 6 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktivitet består i at drive lægepraksis.
Selskabets resultatopgørelse for 2024 udviser et underskud på kr. 832.353, og selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en egenkapital på kr. 44.382.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.