Stenras Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
-4.199 kr.+53,6%
Bruttofortjeneste 2023
Nøgletal
202398,9%
Soliditetsgrad
92×
Likviditetsgrad
6,5%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -1.025 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 0 kr.Fratrukket underskud 22.444 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -128.675 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 188.142 kr.41.382 kr.
2020Skattepligtig indkomst 480.346 kr.105.666 kr.
2019Skattepligtig indkomst 161.975 kr.35.618 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 1.321 | 1.348.559 | 1.607.056 | 683.179 | 108.855 | 1.898 | 9.922 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.525 | 3.670.148 | 3.811.855 | 3.089.581 | 721.648 | 385.978 | 412.131 |
| Anlægsaktiver i alt | 537 | 1.674.801 | 1.294.908 | 1.319.487 | 0 | — | — |
| Aktiver i alt | 4.062 | 5.344.949 | 5.106.763 | 4.409.068 | 721.648 | 385.978 | 412.131 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.380 | 4.590.250 | 4.451.940 | 3.654.472 | 116.364 | 4.749 | 4.500 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.380 | 4.590.250 | 4.451.940 | 3.654.472 | 116.364 | 4.749 | 4.500 |
| Selskabskapital | 300 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 | 300.000 |
| Overført resultat | 336 | 392.581 | 320.402 | 432.226 | 305.284 | 81.229 | 107.631 |
| Årets resultat | -135 | 162.804 | 27.822 | 331.823 | -70.942 | -224.055 | 26.402 |
| Egenkapital i alt | 636 | 692.581 | 620.402 | 732.226 | 605.284 | 381.229 | 407.631 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 4.850 | 5.642.181 | 5.577.301 | 5.811.591 | 2.776.868 | -9.057 | -4.199 |
| Resultat af primær drift | -27 | 374.151 | 213.203 | 630.012 | 39.332 | -10.244 | — |
| EBITDA | 151 | 746.709 | 733.227 | 1.116.536 | 268.849 | -10.244 | — |
| Resultat før skat | -171 | 209.315 | 35.743 | 425.437 | -90.941 | -214.303 | 55.693 |
| Årets resultat | -135 | 162.804 | 27.822 | 331.823 | -70.942 | -224.055 | 26.402 |
| Personaleomkostninger | 4.699 | 4.820.788 | 4.844.074 | 4.695.055 | 2.399.419 | 1.187 | 0 |
| Af- og nedskrivninger | 178 | 372.558 | 520.024 | 486.524 | 229.517 | 0 | — |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 11 | 11 | 10 | 12 | 6 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets aktiviteter består i formuepleje.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.