MT Transport ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Kurt Martin Steinbeck Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 411.842 | 509.697 | 340.292 | 217.300 | 17.859 | 14.781 | 9.190 | 14.579 | 13.540 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.341.225 | 1.137.119 | 1.015.493 | 660.805 | 75.489 | 57.715 | 39.940 | 25.875 | 91.804 |
| Aktiver i alt | 1.753.067 | 1.646.816 | 1.355.785 | 878.105 | 93.348 | 72.496 | 49.130 | 40.454 | 105.344 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.859.208 | 2.021.682 | 1.367.137 | 1.286.281 | 786.112 | 627.629 | 550.362 | 439.292 | 391.795 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 600.105 | 95.906 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.859.208 | 2.021.682 | 1.967.242 | 1.382.187 | 786.112 | 627.629 | 550.362 | 439.292 | 391.795 |
| Selskabskapital | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 | 250.000 |
| Overført resultat | -356.141 | -624.866 | -861.457 | -754.082 | -942.764 | -805.133 | -751.232 | -648.838 | -536.451 |
| Årets resultat | 206.635 | -268.725 | -236.592 | 107.375 | -188.682 | 137.630 | 53.901 | 102.394 | 112.387 |
| Egenkapital i alt | -106.141 | -374.866 | -611.457 | -504.082 | -692.764 | -555.133 | -501.232 | -398.838 | -286.451 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 975.857 | 432.507 | 469.874 | 608.730 | 369.224 | 440.878 | 357.426 | 240.369 | 297.895 |
| Resultat af primær drift | 302.160 | -171.238 | -135.796 | 220.099 | -129.593 | 183.499 | 103.260 | 163.635 | 148.118 |
| EBITDA | 491.683 | 32.868 | -4.059 | 363.849 | -111.516 | 201.275 | 121.035 | 177.698 | 162.483 |
| Resultat før skat | 206.635 | -268.725 | -236.592 | 107.375 | -188.682 | 137.630 | 53.901 | 102.394 | — |
| Årets resultat | 206.635 | -268.725 | -236.592 | 107.375 | -188.682 | 137.630 | 53.901 | 102.394 | 112.387 |
| Personaleomkostninger | 484.174 | 399.639 | 419.739 | 203.061 | 254.691 | 239.603 | 236.391 | 62.671 | 135.412 |
| Af- og nedskrivninger | 189.523 | 204.106 | 131.737 | 143.750 | 18.077 | 17.776 | 17.775 | 14.063 | 14.365 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af vognmandskørsel.
Periodens udvikling og resultat anses for tilfredsstillende. Selskabet har i 2025 haft et overskud. EjerenKurt Steinbeck forventer, at 2026 bliver et godt år.Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes retableret ved egenindtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.