CMA Haderslev Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr. (12% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 258.668 | 579.507 | 883.365 | 336.088 | 367.609 | 445.505 | 45.354 | 3.221 |
| Omsætningsaktiver i alt | 778.298 | 1.413.585 | 1.880.861 | 2.107.676 | 2.320.658 | 2.463.900 | 1.448.965 | 1.902.661 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.588.447 | 1.712.826 | 1.477.073 | 1.309.493 | 1.290.934 | 1.586.412 | 2.428.580 | 2.929.699 |
| Aktiver i alt | 2.366.745 | 3.126.411 | 3.357.934 | 3.417.169 | 3.611.592 | 4.050.312 | 3.877.545 | 4.832.360 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 99.226 | 257.428 | 160.250 | 135.376 | 112.757 | 148.104 | 281.622 | 238.516 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 99.226 | 257.428 | 160.250 | 135.376 | 112.757 | 148.104 | 281.622 | 238.516 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.251.317 | 1.579.502 | 1.973.456 | 2.200.645 | 2.349.996 | 2.053.965 | 2.708.540 | 3.157.260 |
| Årets resultat | 634.887 | 654.364 | 582.701 | 384.108 | 417.042 | 603.373 | 293.715 | 1.119.921 |
| Egenkapital i alt | 2.267.519 | 2.868.983 | 3.197.684 | 3.281.793 | 3.498.835 | 3.902.208 | 3.595.923 | 4.593.844 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -52.067 | -83.229 | -79.528 | -38.953 | -74.303 | -74.647 | -54.319 | -17.375 |
| Resultat af primær drift | -229.067 | -207.729 | -204.028 | -163.453 | -160.553 | -156.266 | -241.393 | -207.299 |
| EBITDA | -122.067 | -83.229 | -79.528 | -38.953 | -74.303 | -74.647 | -54.319 | -17.375 |
| Resultat før skat | 595.987 | 770.338 | 701.198 | 482.504 | 524.388 | 776.554 | 363.408 | 1.335.013 |
| Årets resultat | 634.887 | 654.364 | 582.701 | 384.108 | 417.042 | 603.373 | 293.715 | 1.119.921 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 107.000 | 124.500 | 124.500 | 124.500 | 86.250 | 81.619 | 187.074 | 189.924 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Udbytte | 52.900 | 254.000 | 300.000 | 200.000 | 200.000 | 600.000 | 122.000 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Er at drive virksomhed som holdingselskab og gennem associeret virksomhed at drive el-installationsvirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et overskud på 1.119.921 kr. mod et overskud på 293.715 kr. sidste år, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en egenkapital på 4.593.844 kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.