Anders Søndergaard Holding, Ikast ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 22.931 | 25.399 | 313 | 12.923 | 89.231 | 13.981 | 4.098 | 25 | 37.155 |
| Omsætningsaktiver i alt | 404.542 | 366.385 | 787.412 | 694.088 | 449.577 | 345.654 | 322.404 | 197.088 | 63.415 |
| Anlægsaktiver i alt | 514.109 | 636.312 | 88.944 | 70.659 | 186.457 | 55.755 | 168.966 | 189.749 | 163.873 |
| Aktiver i alt | 918.651 | 1.002.697 | 876.356 | 764.747 | 636.034 | 401.409 | 491.370 | 386.837 | 227.288 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 15.531 | 15.902 | 15.902 | 10.027 | 17.517 | 31.465 | 6.250 | 6.250 | 14.769 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 15.531 | 15.902 | 15.902 | 10.027 | 17.517 | 31.465 | 6.250 | 6.250 | 14.769 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 514.011 | 733.560 | 624.854 | 513.420 | 379.117 | 244.944 | 238.120 | 120.587 | 87.519 |
| Årets resultat | 254.317 | 333.675 | -18.341 | 1.566 | -19.903 | -134.173 | 115.176 | 17.467 | -33.068 |
| Egenkapital i alt | 903.120 | 986.795 | 860.454 | 751.420 | 618.517 | 369.944 | 485.120 | 380.587 | 212.519 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -7.638 | -6.716 | -8.533 | -10.435 | -10.290 | -10.228 |
| Resultat af primær drift | -6.838 | -8.300 | -8.374 | -7.638 | -6.716 | -8.533 | -10.435 | -10.290 | -10.228 |
| Resultat før skat | 254.317 | 333.675 | -17.341 | 7.866 | -25.903 | -131.473 | 115.176 | 17.467 | -33.068 |
| Årets resultat | 254.317 | 333.675 | -18.341 | 1.566 | -19.903 | -134.173 | 115.176 | 17.467 | -33.068 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
| Udbytte | 250.000 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 0 | 122.000 | 135.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af holdingvirksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør -33 t.kr. mod 17 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat som forventet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.