Anla Glas A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Anla Holding Silkeborg ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 641.000 | 737.120 | 851.832 | 1.034.344 | 2.224.967 | 955.903 | 1.609.664 | 845.892 | 54.980 |
| Omsætningsaktiver i alt | 9.903.000 | 10.591.712 | 9.239.873 | 7.356.181 | 5.003.680 | 5.594.612 | 5.705.557 | 4.581.018 | 4.670.375 |
| Anlægsaktiver i alt | 611.000 | 492.506 | 376.807 | 260.283 | 224.368 | 191.229 | 162.131 | 171.719 | 1.477.358 |
| Aktiver i alt | 10.514.000 | 11.084.218 | 9.616.680 | 7.616.464 | 5.228.048 | 5.785.841 | 5.867.688 | 4.752.737 | 6.147.733 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 6.032.000 | 6.220.813 | 4.417.070 | 1.793.979 | 1.616.467 | 2.079.876 | 1.782.724 | 2.012.210 | 4.312.732 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 63.811 | 197.680 | 0 | — | — | — | 314.727 |
| Gældsforpligtelser i alt | 6.032.000 | 6.220.813 | 4.480.881 | 1.991.659 | 1.616.467 | 2.079.876 | 1.782.724 | 2.012.210 | 4.627.459 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 3.909.000 | 4.311.567 | 4.604.799 | 2.311.805 | 2.400.029 | 2.407.202 | 1.657.341 | 937.574 | 999.872 |
| Årets resultat | 130.000 | 403.267 | 293.232 | 507.007 | 788.223 | 797.173 | 1.172.025 | 580.233 | 62.298 |
| Egenkapital i alt | 4.409.000 | 4.811.567 | 5.104.799 | 5.611.805 | 3.600.029 | 3.697.202 | 4.079.226 | 2.737.574 | 1.499.872 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.527.000 | 2.638.220 | 2.655.301 | 2.867.034 | 3.314.939 | 3.572.498 | 3.993.109 | 4.521.038 | 5.085.660 |
| Resultat af primær drift | 79.000 | 432.370 | 289.373 | 580.903 | 1.011.121 | 956.082 | 1.429.564 | 760.873 | 253.181 |
| EBITDA | 393.000 | 550.544 | 433.073 | 697.425 | 1.047.034 | 989.217 | 1.458.668 | 793.486 | 466.861 |
| Resultat før skat | 167.000 | 517.464 | 377.443 | 657.834 | 1.013.910 | 1.022.233 | 1.502.594 | 748.338 | 83.028 |
| Årets resultat | 130.000 | 403.267 | 293.232 | 507.007 | 788.223 | 797.173 | 1.172.025 | 580.233 | 62.298 |
| Personaleomkostninger | 2.134.000 | 2.087.676 | 2.222.228 | 2.169.609 | 2.267.905 | 2.583.281 | 2.534.441 | 3.727.552 | 4.611.318 |
| Af- og nedskrivninger | 314.000 | 118.174 | 143.700 | 116.522 | 35.913 | 33.135 | 29.104 | 32.613 | 213.680 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 7 | 6 | 6 | 6 | 5 | 6 | 6 | 7 | 8 |
| Udbytte | — | — | — | 2.800.000 | 700.000 | 790.000 | 1.921.885 | 1.300.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af handel og service herunder import ogeksport samt hermed beslægtet virksomhed.
Årets resultat afspejler, at selskabet befinder sig i en strategisk transformationsfase, hvor der gennemføresvæsentlige investeringer med henblik på at styrke virksomhedens langsigtede konkurrenceevne, effektivitet ogfremtidige vækstgrundlag.I regnskabsåret er der investeret betydelige ressourcer i udvikling af organisationen, optimering af processer,digitale løsninger samt andre strategiske initiativer, der understøtter selskabets overordnede målsætninger. Disseinvesteringer har haft en forventelig påvirkning på årets resultat, men er gennemført i fuld overensstemmelsemed den vedtagne strategi og ledelsens langsigtede prioriteringer.Ledelsen vurderer, at de gennemførte investeringer skaber et solidt fundament for øget værdiskabelse og enstyrket markedsposition i de kommende år. Udviklingen i regnskabsåret anses derfor som tilfredsstillende set ilyset af virksomhedens strategiske transformation og de langsigtede mål, der arbejdes målrettet efter.Der er efter regnskabsårets afslutning ikke indtruffet væsentlige begivenheder, som ændrer ledelsens vurderingaf selskabets finansielle stilling eller fremtidsudsigter.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.