MP Alarm og Låseteknik ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (77% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 453.191 | 1.965.880 | 357.348 | 922.832 | 426.849 | 554.150 | 357.948 | 260.284 | 443.034 |
| Omsætningsaktiver i alt | 3.699.544 | 4.601.200 | 4.394.783 | 4.758.163 | 4.263.451 | 3.944.793 | 4.402.842 | 4.151.619 | 4.432.712 |
| Anlægsaktiver i alt | 485.246 | 280.085 | 443.762 | 319.183 | 244.984 | 212.701 | 150.765 | 91.226 | 66.892 |
| Aktiver i alt | 4.184.790 | 4.881.285 | 4.838.545 | 5.077.346 | 4.508.435 | 4.157.494 | 4.553.607 | 4.242.845 | 4.499.604 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.174.955 | 1.166.406 | 1.020.696 | 1.043.132 | 647.115 | 564.959 | 820.034 | 547.279 | 725.068 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 50.511 | 81.908 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.174.955 | 1.166.406 | 1.071.207 | 1.125.040 | 647.115 | 564.959 | 820.034 | 547.279 | 725.068 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 2.779.035 | 3.481.879 | 3.527.859 | 3.703.660 | 3.621.920 | 3.349.735 | 3.486.573 | 3.443.966 | 3.490.736 |
| Årets resultat | 185.582 | 810.845 | 156.581 | 288.805 | 32.661 | -154.384 | 258.838 | 83.993 | 205.571 |
| Egenkapital i alt | 3.009.835 | 3.714.879 | 3.763.459 | 3.941.660 | 3.861.320 | 3.592.535 | 3.733.573 | 3.695.566 | 3.774.536 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 2.583.559 | 3.778.460 | 2.483.649 | 2.649.567 | 2.186.291 | 2.474.009 | 2.688.135 | 2.438.691 | 2.695.628 |
| Resultat af primær drift | 204.267 | 1.110.680 | 26.643 | 371.293 | -167.825 | 93.767 | 156.606 | -133.516 | 177.681 |
| EBITDA | 432.148 | 1.315.841 | 150.222 | 505.067 | -43.626 | 168.312 | 219.151 | -70.971 | 204.529 |
| Resultat før skat | 240.034 | 1.040.647 | 202.949 | 370.460 | 42.297 | -197.405 | 332.432 | 108.257 | 263.833 |
| Årets resultat | 185.582 | 810.845 | 156.581 | 288.805 | 32.661 | -154.384 | 258.838 | 83.993 | 205.571 |
| Personaleomkostninger | 2.151.411 | 2.462.619 | 2.333.427 | 2.144.500 | 2.229.917 | 2.302.959 | 2.469.593 | 2.509.662 | 2.491.099 |
| Af- og nedskrivninger | 227.881 | 205.161 | 123.579 | 133.774 | 124.199 | 74.545 | 62.545 | 62.545 | 26.848 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 6 | 6 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 0 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 126.600 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed med salg, vedligeholdelse og installation af tyverialarmer, tryghedsalarmer samt låsesystemer og hermed beslægtet virksomhed.Selskabet tilbyder godkendte alarmsystemer til fornuftige priser. Vi har stor erfaring med installation af alarmsystemer og sikrer jeres bygninger bedst muligt med kun det nødvendige udstyr.MP Alarm og Låseteknik ApS er medlem af Sikkerhedsbrancen. Vi er ISO 9001 Certificeret, og er derfor registreret hos Forsikring og Pension indenfor både mekanisk sikring og AIA installation og service. Vi har mange års erfaring med installation af både store og små netværk. Vi er specialister indenfor kabling og har stor erfaring med levering af løsninger, som din virksomhed eller organisation har brug for. Vi er også certificeret Ruko sikringsspecialist. Det betyder, at vi er specialister inden for rådgiving, salg, montage og servicering af mekaniske låse- og sikringssystemer. Du kan derfor trygt stole på, at de løsninger vi tilbyder giver dig det bedst mulige resultat, hvad enten det drejer sig om alarmer, netværk eller låsesystemer.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2025 - 31. december 2025 udviser et resultat på kr. 205.571, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en balancesum på kr. 4.499.604, og en egenkapital på kr. 3.774.536.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.