Reusser Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 300.000 kr. (27% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 323.023 | 605.422 | 802.821 | 597.228 | 551.681 | 1.019.061 | 1.284.955 | 740.431 | 498.840 |
| Omsætningsaktiver i alt | 323.023 | 605.422 | 802.821 | 714.064 | 551.681 | 1.019.061 | 2.195.007 | 12.815.313 | 13.951.308 |
| Anlægsaktiver i alt | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 523.023 | 805.422 | 1.002.821 | 914.064 | 751.681 | 1.219.061 | 2.395.007 | 12.815.313 | 13.951.308 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 10.625 | 12.000 | 12.500 | 44.545 | 13.401 | 15.210 | 15.000 | 15.000 | 28.717 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | 12.177 | 303.740 |
| Gældsforpligtelser i alt | 10.625 | 12.000 | 12.500 | 44.545 | 13.401 | 15.210 | 15.000 | 27.177 | 332.457 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 282.398 | 560.422 | 757.321 | 627.683 | 499.280 | 961.051 | 2.133.007 | 12.363.136 | 13.193.851 |
| Årets resultat | 387.106 | 386.024 | 304.899 | -12.801 | -14.402 | 579.571 | 1.293.956 | 10.530.129 | 1.130.715 |
| Egenkapital i alt | 512.398 | 793.422 | 990.321 | 869.519 | 738.280 | 1.203.851 | 2.380.007 | 12.788.136 | 13.618.851 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -15.601 | -14.402 | -17.434 | -18.174 | -27.636 | -31.750 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 387.106 | 386.024 | 304.899 | -12.801 | — | — | 1.293.956 | 10.542.306 | 1.449.634 |
| Årets resultat | 387.106 | 386.024 | 304.899 | -12.801 | -14.402 | 579.571 | 1.293.956 | 10.530.129 | 1.130.715 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 1 | 1 |
| Udbytte | 105.000 | 108.000 | 108.000 | 116.836 | 114.000 | 117.800 | 122.000 | 300.000 | 300.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er at eje aktier og anparter i andre selskaber samt at drive virksomhed inden for handel, industri, service og produktion, samt hermed beslægtet virksomhed.
Resultatet af selskabets aktiviteter udviste i regnskabsåret et resultat på DKK 1.130.715 mod DKK 10.530.129 sidste år. Egenkapitalen udgjorde på balancedagen DKK 13.618.851. Ledelsen anser resultatet for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.