CI Smedeværksted A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 600.000 kr. (368% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CI Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 367.143 | 449.955 | 505.256 | 223.269 | 179.145 | 549.060 | 419.682 | 416.467 | 389.681 |
| Omsætningsaktiver i alt | 495.800 | 698.906 | 583.185 | 829.642 | 422.012 | 708.528 | 713.878 | 650.509 | 802.589 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.932.629 | 1.873.074 | 1.871.310 | 2.122.145 | 2.096.644 | 1.979.872 | 1.892.835 | 1.884.428 | 1.787.426 |
| Aktiver i alt | 2.428.429 | 2.571.980 | 2.454.495 | 2.951.787 | 2.518.656 | 2.688.400 | 2.606.713 | 2.534.937 | 2.590.015 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 294.429 | 321.133 | 250.072 | 682.820 | 295.376 | 393.024 | 285.314 | 228.251 | 226.323 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 294.429 | 321.133 | 250.072 | 682.820 | 295.376 | 393.024 | 285.314 | 228.251 | 226.323 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 1.304.032 | 1.414.906 | 1.363.131 | 1.408.581 | 1.359.541 | 1.432.847 | 1.456.359 | 1.465.570 | 1.028.538 |
| Årets resultat | 123.840 | 218.874 | 58.825 | 158.450 | 65.960 | 191.106 | 143.512 | 109.211 | 162.967 |
| Egenkapital i alt | 1.909.832 | 2.022.906 | 1.973.731 | 2.021.581 | 1.974.541 | 2.050.647 | 2.076.359 | 2.065.570 | 2.128.538 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.044.612 | 1.185.361 | 1.029.650 | 1.134.301 | 1.053.975 | 1.188.392 | 1.121.235 | 986.597 | 989.037 |
| Resultat af primær drift | 159.543 | 281.167 | 76.031 | 206.381 | 86.390 | 246.734 | 184.611 | 136.241 | 197.946 |
| EBITDA | 184.373 | 340.722 | 138.256 | 271.294 | 202.194 | 363.506 | 271.648 | 234.913 | 294.948 |
| Resultat før skat | 159.543 | 281.167 | 75.722 | 203.700 | 85.001 | 245.462 | 184.611 | 140.751 | 209.431 |
| Årets resultat | 123.840 | 218.874 | 58.825 | 158.450 | 65.960 | 191.106 | 143.512 | 109.211 | 162.967 |
| Personaleomkostninger | 860.239 | 844.639 | 891.394 | 863.007 | 851.781 | 824.886 | 849.587 | 751.684 | 694.089 |
| Af- og nedskrivninger | 24.830 | 59.555 | 62.225 | 64.913 | 115.804 | 116.772 | 87.037 | 98.672 | 97.002 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Udbytte | 105.800 | 108.000 | 110.600 | 113.000 | 115.000 | 117.800 | 120.000 | 100.000 | 600.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at drive smedeværksted og dermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttofortjeneste udgør 989.037 kr. mod 986.597 kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 162.967 kr. mod 109.211 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.