Faxe Forsyning A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet CVR 31498376.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 815.693 | 712.496 | 435.408 | 1.094.881 | 1.617.600 | 6.837.977 | 1.867.527 | 817.105 | 37.647.381 |
| Omsætningsaktiver i alt | 7.828.914 | 6.922.417 | 26.453.959 | 40.352.759 | — | — | 40.212.873 | 57.262.601 | 54.071.731 |
| Anlægsaktiver i alt | 9.223.947 | 8.755.176 | 10.057.450 | 9.771.393 | 8.649.395 | 11.966.128 | 11.983.938 | 13.279.692 | 15.250.453 |
| Aktiver i alt | 17.052.861 | 15.677.593 | 36.511.409 | 50.124.152 | 36.204.351 | 72.948.774 | 52.196.811 | 70.542.293 | 69.322.184 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 15.398.012 | 14.139.329 | 35.454.005 | 49.793.604 | 34.911.831 | 70.035.428 | 47.921.161 | 65.525.540 | 62.518.524 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 15.398.012 | 14.139.329 | 35.454.005 | 49.793.604 | 34.911.831 | 70.035.428 | 47.921.161 | 65.525.540 | 62.518.524 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 1.154.849 | 902.321 | 386.762 | -326.825 | 635.147 | 2.255.973 | 3.618.277 | 4.359.380 | 5.047.398 |
| Årets resultat | 52.605 | -116.585 | -480.860 | -726.854 | 961.971 | 1.620.825 | 1.362.304 | 741.103 | 1.786.907 |
| Egenkapital i alt | 1.654.849 | 1.538.264 | 1.057.404 | 330.548 | 1.292.520 | 2.913.346 | 4.275.650 | 5.016.753 | 6.803.660 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 26.462.364 | 27.448.137 | 38.997.096 | 41.776.731 | 45.139.457 | 55.710.049 | 60.113.680 | 63.207.496 | 67.741.867 |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | 32.727.556 | 39.730.423 | 42.556.957 | 42.177.904 | 45.187.798 |
| Resultat af primær drift | -324.173 | -448.248 | -838.201 | -1.158.566 | 923.434 | 1.767.715 | 512.501 | -619.084 | 1.039.402 |
| EBITDA | 629.130 | 473.120 | 341.324 | 188.592 | 2.286.287 | 2.906.216 | 1.638.986 | 215.311 | 1.744.396 |
| Resultat før skat | — | — | -480.860 | — | 1.348.825 | 2.169.001 | 1.852.272 | 998.086 | 2.247.297 |
| Årets resultat | 52.605 | -116.585 | -480.860 | -726.854 | 961.971 | 1.620.825 | 1.362.304 | 741.103 | 1.786.907 |
| Personaleomkostninger | 20.751.124 | 22.493.636 | 28.196.599 | 29.854.750 | 30.441.269 | 36.824.207 | 40.917.971 | 41.962.593 | 43.443.402 |
| Af- og nedskrivninger | 953.303 | 921.368 | 1.179.525 | 1.347.158 | 1.362.853 | 1.138.501 | 1.126.485 | 834.395 | 704.994 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 35 | 33 | 47 | 51 | 66 | 64 | 68 | 66 | 68 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Faxe Forsyning er et serviceselskab, som består af den administrative del af koncernen samt affaldsindsamlingsafdelingen. Det er her, alle ansatte er placeret. De omkostninger, der er i den administrative del af serviceselskabet, fordeles efter en fastlagt fordelingsnøgle ud på driftsselskaberne. Indsamlingsafdelingen fungerer på en anden måde, idet der her arbejdes med markedspriser. Denne del af selskabet får omsætningen gennem et afgivet tilbud på baggrund af et vundet udbud med de betingelser, som dette udbud sætter. Indtægten fås udelukkende gennem en stykpris pr. tømt beholder eller en bestemt timepris for en bestemt rekvireret ydelse.
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et overskud før skat på 2.247 t.kr. mod et overskud før skat på 998 t.kr. sidste år, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en egenkapital på 6.804 t.kr. Den administrative del har et resultat på nul, idet alle omkostninger fordeles til de andre driftsselskaber i koncernen. Da indsamlingsafdelingen fungerer på en anden måde, som ovenfor beskrevet, kan resultatet her gå op og ned. I det første år, 2019, var der et underskud på 481 t.kr. og i 2020 et underskud på 727 t.kr. Siden da har der været mindre overskud og i 2025 er overskuddet på 2.247 t.kr. før skat. Dette skyldes først og fremmest fokus på omkostningerne – f.eks. overarbejde, drift af biler, ruteplanlægning m.m., men også fokus på trivsel, engagement og godt arbejdsmiljø. Antallet af beholdere og antallet af tømninger er desuden steget igen i 2025 og det har givet en bedre økonomi i indsamlingsafdelingen.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.