Murerforretning af 2024 ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
740.419 kr.-27,8%
Bruttofortjeneste 2023/24
-15,4%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2017/18–2023/24
Nøgletal
2023/24-269.375 kr.
EBITDA
72,9%
Soliditetsgrad
3,5×
Likviditetsgrad
-32,9%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2019/20
Der er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Historik
2019/200 kr.
2018/19500.000 kr.
2017/180 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Leon Byg Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2024
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 10.656 | 11.208 | 0 | — | 23.534 | 81.752 | 0 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 1.144.909 | 998.718 |
| Anlægsaktiver i alt | 436.734 | 327.551 | 277.673 | 404.301 | 400.844 | 209.867 | 68.250 |
| Aktiver i alt | 3.952.521 | 3.771.194 | 7.192.738 | 3.147.564 | 2.335.684 | 1.354.776 | 1.066.968 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.955.734 | 2.248.569 | 6.021.970 | 1.889.332 | 1.160.779 | 306.031 | 289.168 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 94.447 | 142.979 | 1.568 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.955.734 | 2.248.569 | 6.116.417 | 2.032.311 | 1.162.347 | 306.031 | 289.168 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 854.787 | 896.625 | 951.321 | 990.253 | 1.035.337 | 908.745 | 652.800 |
| Årets resultat | 343.707 | 541.837 | 54.696 | 38.932 | 45.084 | -126.592 | -255.945 |
| Egenkapital i alt | 979.787 | 1.521.625 | 1.076.321 | 1.115.253 | 1.160.337 | 1.033.745 | 777.800 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 2.017.358 | 1.813.379 | 1.240.523 | 1.103.486 | 1.779.276 | 1.025.989 | 740.419 |
| Resultat af primær drift | 545.687 | 743.141 | 242.967 | 144.721 | 51.629 | -186.239 | -346.977 |
| EBITDA | 635.190 | 840.324 | 338.979 | 268.093 | 156.551 | -109.796 | -269.375 |
| Resultat før skat | 447.711 | 692.603 | 73.387 | 52.215 | 60.652 | -158.047 | -325.924 |
| Årets resultat | 343.707 | 541.837 | 54.696 | 38.932 | 45.084 | -126.592 | -255.945 |
| Personaleomkostninger | 1.382.168 | 973.055 | 901.544 | 835.393 | 1.622.725 | 1.135.785 | 1.009.794 |
| Af- og nedskrivninger | 89.503 | 97.183 | 96.012 | 123.372 | 104.922 | 76.443 | 77.602 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 |
| Udbytte | 0 | 500.000 | 0 | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktivitet er drift af murervirksomhed.
Årets resultat anses for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.