MVA & CO Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 158.800 kr. (4% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.227.875 | 4.075.101 | 3.122.373 | 3.740.167 | 2.690.135 | 5.279.374 | 2.419.285 | 3.593.801 | 2.721.890 |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.547.881 | 4.088.308 | 4.639.811 | 3.746.069 | 7.744.893 | 5.989.756 | 5.641.264 | 6.673.951 | 5.493.453 |
| Anlægsaktiver i alt | 5.365.456 | 5.787.548 | 6.582.172 | 10.738.814 | 13.193.767 | 49.234.522 | 19.100.901 | 26.621.202 | 37.089.172 |
| Aktiver i alt | 9.913.337 | 9.875.856 | 11.221.983 | 14.484.883 | 20.938.660 | 55.224.278 | 24.742.165 | 33.295.153 | 42.582.625 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.881 | 3.881 | 17.109 | 9.059 | 4.000 | 15.250 | 24.434 | 15.428 | 68.619 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | 5.000.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.881 | 3.881 | 17.109 | 9.059 | 4.000 | 15.250 | 24.434 | 15.428 | 5.068.619 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 6.443.228 | 6.413.655 | 5.641.930 | 8.014.691 | 11.621.301 | 54.966.228 | 24.470.731 | 32.964.725 | 37.230.206 |
| Årets resultat | 1.288.904 | 691.019 | 1.562.899 | -2.276.703 | -2.204.028 | -21.506.896 | -30.373.497 | 8.683.994 | 4.424.281 |
| Egenkapital i alt | 9.909.456 | 9.871.975 | 11.204.874 | 14.475.824 | 20.934.660 | 55.209.028 | 24.717.731 | 33.279.725 | 37.514.006 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -51.309 | -53.349 | -57.322 | -48.850 | -36.211 |
| Resultat før skat | 1.296.427 | 696.882 | 1.562.899 | -2.276.720 | -2.204.133 | -21.503.429 | -30.369.911 | 8.755.626 | 4.450.197 |
| Årets resultat | 1.288.904 | 691.019 | 1.562.899 | -2.276.703 | -2.204.028 | -21.506.896 | -30.373.497 | 8.683.994 | 4.424.281 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 660.000 | 230.000 | 1.540.000 | 330.000 | 385.000 | 117.800 | 122.000 | 190.000 | 158.800 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsenligste aktiviteter har i regnskabsåret bestået af handel med værdipapirer, og at besidde kapitalandele i BactiQuant A/S og Mycometer A/S.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.