Henne Murerforretning A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 79.400 kr. (37% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.459.612 | 1.366.200 | 1.131.570 | 860.208 | 865.504 | 861.625 | 985.169 | 838.247 | 1.110.358 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.080.949 | 2.162.391 | 2.109.466 | 2.092.032 | 2.453.740 | 2.333.583 | 2.444.384 | 2.678.078 | 2.844.260 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | 182.472 | 144.720 | 106.968 | 69.216 | 31.464 | 0 | — |
| Aktiver i alt | 2.080.949 | 2.162.391 | 2.291.938 | 2.236.752 | 2.560.708 | 2.402.799 | 2.475.848 | 2.678.078 | 2.844.260 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 385.619 | 511.245 | 483.951 | 402.828 | 504.743 | 425.776 | 461.998 | 565.821 | 582.147 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 385.619 | 511.245 | 483.951 | 402.828 | 504.743 | 425.776 | 461.998 | 565.821 | 582.147 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 1.142.430 | 1.097.146 | 1.245.387 | 1.270.224 | 1.493.726 | 1.416.723 | 1.452.850 | 1.544.757 | 1.682.713 |
| Årets resultat | 66.048 | 8.715 | 203.541 | 81.336 | 280.702 | -18.103 | 97.126 | 159.407 | 217.356 |
| Egenkapital i alt | 1.695.330 | 1.651.146 | 1.800.687 | 1.826.724 | 2.050.926 | 1.975.623 | 2.013.850 | 2.112.257 | 2.262.113 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 601.795 | 697.553 | 622.761 | 715.762 | 928.570 | 885.521 | 666.970 | 796.529 | 813.847 |
| Resultat af primær drift | 98.763 | 86.646 | 161.063 | -18.377 | 281.649 | 218.630 | 21.437 | 166.370 | 145.730 |
| EBITDA | 137.422 | 118.275 | 183.995 | 68.255 | 334.719 | 274.978 | 85.655 | 220.011 | 169.665 |
| Resultat før skat | 85.043 | 11.571 | 261.991 | 103.739 | 356.718 | -10.812 | 126.040 | 205.940 | 279.899 |
| Årets resultat | 66.048 | 8.715 | 203.541 | 81.336 | 280.702 | -18.103 | 97.126 | 159.407 | 217.356 |
| Personaleomkostninger | 464.373 | 579.278 | 438.766 | 647.507 | 593.851 | 610.543 | 581.315 | 576.518 | 644.182 |
| Af- og nedskrivninger | 38.659 | 31.629 | 22.932 | 86.632 | 53.070 | 56.348 | 64.218 | 53.641 | 23.935 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 52.900 | 54.000 | 55.300 | 56.500 | 57.200 | 58.900 | 61.000 | 67.500 | 79.400 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at driver murerforretning og dermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2025 - 31. december 2025 udviser et resultat på kr. 217.356, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en balancesum på kr. 2.844.260, og en egenkapital på kr. 2.262.113.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.