MNL Hansen ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2023Administrationsselskab i en sambeskatning med 2 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | 15.255 | 3.975 | 498 | 1.349 | 459 | 8 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | 47.949 | 57.018 | 23.304 | 459 | 8 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 147.920 | 0 | 0 | 70.370 | 47.949 | 57.018 | 23.304 | 459 | 8 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 281.803 | 316.058 | 332.158 | 332.204 | 36.500 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | — | — | — | — | 281.803 | 316.058 | 332.158 | 332.204 | 36.500 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -131.280 | -296.153 | -302.403 | -298.668 | -358.854 | -384.040 | -433.854 | -456.745 | -161.492 |
| Årets resultat | -183.363 | -164.873 | -6.250 | 3.735 | -60.186 | -25.186 | -49.814 | -22.891 | 295.253 |
| Egenkapital i alt | -6.280 | -171.153 | -177.403 | -173.668 | -233.854 | -259.040 | -308.854 | -331.745 | -36.492 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | -7.119 | -14.369 | -16.746 | -18.347 | 0 | -1.950 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | -14.369 | -16.746 | -18.347 | -21.955 | -1.950 |
| Resultat før skat | -183.363 | -159.805 | -6.250 | -11.045 | -67.007 | -32.233 | -21.166 | -22.891 | 295.253 |
| Årets resultat | -183.363 | -164.873 | -6.250 | 3.735 | -60.186 | -25.186 | -49.814 | -22.891 | 295.253 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | — | — | — | — | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af formueforvaltning og engroshandel med frisørartikler samt drift af holdingselskab.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -1.950 kr. mod kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 295.253 kr. mod -22.891 kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. KapitalberedskabSelskabet har fortsat tabt hele kapitalgrundlaget, selskabets ledelse er opmærksom på selskabets finansielle situation. Årsregnskabet aflægges fortsat efter realisationsprincippet.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.