NBD Farms Bourges ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Omsætningsaktiver i alt | 201.420 | 1.626 | 54.010 | 79.151 | 104.903 | 130.222 | 150.655 | 178.160 | 198.846 |
| Anlægsaktiver i alt | 1.596.440 | 1.599.924 | 1.599.924 | 1.599.924 | 1.599.924 | 1.599.924 | 1.599.924 | 1.599.924 | 1.599.924 |
| Aktiver i alt | 1.797.860 | 1.601.550 | 1.653.934 | 1.679.074 | 1.704.826 | 1.730.146 | 1.750.579 | 1.778.084 | 1.798.770 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 22.380 | 18.076 | 1.629.585 | 1.643.893 | 1.662.946 | 1.692.234 | 1.734.152 | 1.766.110 | 1.800.210 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 1.775.480 | 1.572.046 | 0 | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.797.860 | 1.590.121 | 1.629.585 | 1.643.893 | 1.662.946 | 1.692.234 | 1.734.152 | 1.766.110 | 1.800.210 |
| Selskabskapital | 141.740 | 141.740 | 141.740 | 141.740 | 141.740 | 141.740 | 141.740 | 141.740 | 141.740 |
| Overført resultat | -141.740 | -130.311 | -117.391 | -106.559 | -99.860 | -103.828 | -125.313 | -129.767 | -143.180 |
| Årets resultat | -208.880 | 12.011 | 12.928 | 10.832 | 6.699 | -3.969 | -21.485 | -4.454 | -13.421 |
| Egenkapital i alt | 0 | 11.429 | 24.349 | 35.181 | 41.880 | 37.912 | 16.427 | 11.973 | -1.440 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | 52.220 | 52.951 | 53.824 | 54.122 | 54.712 | 56.659 | 59.837 | — | — |
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | — | 24.901 | 15.629 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -208.880 | 12.011 | 12.928 | 10.832 | 6.699 | -3.969 | -21.485 | -4.454 | -13.421 |
| Årets resultat | -208.880 | 12.011 | 12.928 | 10.832 | 6.699 | -3.969 | -21.485 | -4.454 | -13.421 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at drive virksomhed ved investering i samt ved drift af landbrugsejendomme indenfor EU
Selskabets resultatopgørelse for 2025 udviser et underskud på EUR 1.799, og selskabets balance pr. 31. december 2025 udviser en negativ egenkapital på EUR 193.Ledelsen forventer selskabskapitalen reetableret ved salg af aktiver eller ved konvertering af gæld til egenkapital. Ledelsen anser selskabet som værende i fortsat drift, fordi ledelsen forventer, at ejerkredsen vil tilføre de nødvendige midler og renter på gæld tilskrives hovedstolen. Gæld til tilknyttede virksomheder kan opsiges af begge parter med 1 måneds varsel, men vil ikke blive opkrævet af långiver før selskabet har likviditet hertil. Regnskabet er derfor aflagt som going concem.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.