PERNEXUS SYSTEMS ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
8.757.705 kr.-5,5%
Bruttofortjeneste 2024/25
+8,5%
Gennemsnitlig vækst pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/25345.268 kr.
EBITDA
44,4%
Soliditetsgrad
1,6×
Likviditetsgrad
12,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024/25
Foreslået udbytte for regnskabsåret 400.000 kr. (184% af årets resultat).
Historik
2024/25400.000 kr.
2023/24800.000 kr.
2022/231.200.000 kr.
2021/22400.000 kr.
2020/21500.000 kr.
2019/20800.000 kr.
2018/19200.000 kr.
2017/18500.000 kr.
2016/17500.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst 1.597.201 kr.351.384 kr.
2023Skattepligtig indkomst 1.864.719 kr.410.234 kr.
2022Skattepligtig indkomst 713.859 kr.157.036 kr.
2021Skattepligtig indkomst 834.655 kr.183.612 kr.
2020Skattepligtig indkomst 1.124.084 kr.247.280 kr.
2019Skattepligtig indkomst 395.577 kr.87.010 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 120.746 | 577.677 | 96.474 | 976.079 | 169.118 | 117.345 | 891.234 | 967.534 | 664.140 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.402.760 | 1.449.326 | 2.167.058 | 2.783.209 | 2.728.543 | 2.481.189 | 4.246.525 | 3.887.805 | 3.415.154 |
| Anlægsaktiver i alt | 311.481 | 305.249 | 253.446 | 299.156 | 586.103 | 632.950 | 569.262 | 421.063 | 472.790 |
| Aktiver i alt | 1.714.241 | 1.754.575 | 2.420.504 | 3.082.365 | 3.314.646 | 3.114.139 | 4.815.787 | 4.308.868 | 3.887.944 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 914.399 | 764.023 | 1.605.612 | 1.479.571 | 1.985.723 | 1.731.217 | 2.376.592 | 1.690.887 | 2.138.525 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 35.829 | 162.263 | 0 | — | — | 303.362 | 16.848 |
| Gældsforpligtelser i alt | 914.399 | 764.023 | 1.641.441 | 1.641.834 | 1.985.723 | 1.731.217 | 2.376.592 | 1.994.249 | 2.155.373 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 99.842 | 290.369 | 378.121 | 436.316 | 616.333 | 761.687 | 1.010.847 | 1.308.623 | 1.125.660 |
| Årets resultat | 437.080 | 690.527 | 287.752 | 858.195 | 680.017 | 545.354 | 1.449.162 | 1.097.777 | 217.038 |
| Egenkapital i alt | 799.842 | 990.369 | 778.121 | 1.436.316 | 1.316.333 | 1.361.687 | 2.410.847 | 2.308.623 | 1.725.660 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 4.551.936 | 5.947.958 | 5.012.325 | 5.660.804 | 6.506.341 | 6.490.337 | 8.570.510 | 9.263.532 | 8.757.705 |
| Resultat af primær drift | 607.015 | 905.319 | 407.921 | — | 891.315 | 743.837 | 1.922.033 | 1.448.829 | 319.757 |
| EBITDA | 627.765 | 926.426 | 429.028 | — | 931.912 | 807.525 | 1.985.721 | 1.738.369 | 345.268 |
| Resultat før skat | 570.544 | 901.651 | 375.521 | 1.108.748 | 872.004 | 711.035 | 1.866.509 | 1.426.787 | 296.801 |
| Årets resultat | 437.080 | 690.527 | 287.752 | 858.195 | 680.017 | 545.354 | 1.449.162 | 1.097.777 | 217.038 |
| Personaleomkostninger | 3.924.171 | 5.021.532 | 4.583.297 | 4.439.055 | 5.574.429 | 5.682.812 | 6.584.789 | 7.525.163 | 8.412.437 |
| Af- og nedskrivninger | 20.750 | 21.107 | 21.107 | 26.650 | 40.597 | 63.688 | 63.688 | 289.540 | 25.511 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 7 | 9 | 7 | 8 | 10 | 10 | 11 | 15 | 0 |
| Udbytte | 500.000 | 500.000 | 200.000 | 800.000 | 500.000 | 400.000 | 1.200.000 | 800.000 | 400.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i softwareudvikling og drift og lignende virksomhed, der af direktionen skønnes forenelig med selskabets førnævnte formål.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.