Nordic By Choice ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2023Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet EC Grønning Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2023
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||
| Likvide beholdninger | 46.612 | 279.077 | 4.837 | 4.834 | 4.837 | 619.641 | 758.813 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.823.041 | 2.083.490 | 2.281.353 | 1.978.996 | 1.884.215 | 3.473.147 | 4.132.587 |
| Anlægsaktiver i alt | 31.344 | 0 | — | 90.850 | 71.890 | 52.930 | 97.870 |
| Aktiver i alt | 1.854.385 | 2.083.490 | 2.281.353 | 2.069.846 | 1.956.105 | 3.526.077 | 4.230.457 |
| Balance — passiver | |||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.270.488 | 1.293.669 | 1.213.343 | 1.141.389 | 1.888.524 | 3.261.445 | 2.052.350 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | 45.596 | 19.688 | 0 | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.270.488 | 1.293.669 | 1.213.343 | 1.186.985 | 1.908.212 | 3.261.445 | 2.052.350 |
| Selskabskapital | 128.000 | 128.000 | 128.000 | 128.000 | 128.000 | 128.000 | 128.000 |
| Overført resultat | 455.897 | 661.821 | 938.248 | 754.861 | -80.107 | 136.632 | 2.050.107 |
| Årets resultat | 527.532 | 205.923 | 276.427 | -183.387 | -1.274.080 | 216.739 | 1.913.475 |
| Egenkapital i alt | 583.897 | 789.821 | 1.066.248 | 882.861 | 47.893 | 264.632 | 2.178.107 |
| Resultatopgørelse | |||||||
| Bruttofortjeneste | 1.709.837 | 377.948 | 548.050 | 411.681 | 265.071 | 3.492.993 | 4.214.045 |
| Resultat af primær drift | 594.070 | 155.655 | 285.600 | -207.581 | -1.535.703 | 619.543 | 2.351.339 |
| EBITDA | 643.014 | 169.720 | 285.600 | -203.631 | -1.512.312 | 671.674 | 2.403.533 |
| Resultat før skat | 527.532 | 138.044 | 346.068 | -220.419 | -1.542.824 | 520.753 | 2.305.175 |
| Årets resultat | 527.532 | 205.923 | 276.427 | -183.387 | -1.274.080 | 216.739 | 1.913.475 |
| Personaleomkostninger | 1.031.823 | 208.228 | 300.450 | 584.312 | 1.090.383 | 2.669.319 | 1.810.512 |
| Af- og nedskrivninger | 48.944 | 14.065 | 0 | 3.950 | 23.391 | 52.131 | 52.194 |
| Andre nøgletal | |||||||
| Ansatte | 2 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | 14 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Angående ændring af vores forretningsfokus og økonomiske udfordringer Vi ønsker at informere om de seneste ændringer i vores virksomhed. I 2021 tog vi en betydelig beslutning om at skifte branche og rette vores fokus mod levering af pergolaer, glas og parasoller, samtidig med at vi gradvist nedtrappet vores engagement i facadepudsningsarbejde i 2022. Vi gennemlevede Corona-pandemien og nedlukningen af samfundet, som ingen kunne forudse. Dette har været en stor udfordring for alle, og særligt for os, der netop havde skiftet branche midt i en verdensomspændende krise. I forbindelse med dette strategiske skift blev vi konfronteret med nogle udfordrende økonomiske faktorer. Priserne på facadeprojekter og allerede indgåede tilbud på pergolaer og parasoller oplevede først en materialestigning på 17%. Derudover kom der yderligere stigninger på 12% på materialeomkostninger m.m. inden for meget få måneder, samt de store dieseludgifter, der jævnligt er steget voldsomt. Disse prisstigninger kunne ikke afspejles hos kunder, som havde underskrevet "ikkeindekserbare" kontrakter, hvilket har resulteret i tab på bundlinjen. Selvom denne situation var vanskelig for os, ser vi stadig positivt fremad. Vi mener, at vi har et solidt grundlag for at fortsætte, og vi er begyndt nu i 2023 at få godt fat i branchen. Vores nye fokus giver os mulighed for at udnytte nye markedschancer og potentielt kompensere for tidligere tab.
Årets bruttofortjeneste udgør 4.214 t.kr. mod 3.493 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 1.913 t.kr. mod 217 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.