Nordic Corporate Investments A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 25.000.000 kr. (69% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 34.767.000 | 5.771.728 | 1.849.136 | 9.946 | 20.578.678 | 1.035.918 | 1.258.012 | 1.280.931 | 6.990.338 |
| Omsætningsaktiver i alt | 41.763.000 | 14.949.778 | 26.917.758 | 5.465.753 | 476.628.855 | 415.004.412 | 433.666.739 | 469.508.666 | 473.946.692 |
| Anlægsaktiver i alt | 240.033.000 | 433.035.103 | 441.006.391 | 486.611.274 | 26.016.207 | 61.559.388 | 65.723.510 | 128.913.199 | 118.876.497 |
| Aktiver i alt | 281.796.000 | 447.984.881 | 467.924.149 | 492.077.027 | 502.645.062 | 476.563.800 | 511.079.757 | 609.832.176 | 602.221.956 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.591.000 | 646.614 | 22.795.842 | 1.988.418 | 2.190.581 | 1.865.635 | 9.157.697 | 272.018.868 | 244.607.178 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 102.000.000 | 200.507.894 | 168.959.292 | 240.819.678 | 229.695.087 | 214.642.410 | 190.710.947 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 105.591.000 | 201.154.508 | 191.755.134 | 242.808.095 | 231.885.668 | 216.508.045 | 199.868.644 | 272.018.868 | 244.607.178 |
| Selskabskapital | 121.753.000 | 181.499.000 | 197.274.000 | 223.674.000 | 223.674.000 | 223.674.000 | 22.367.400 | 23.939.400 | 25.583.050 |
| Overført resultat | 34.952.000 | 51.631.373 | 53.195.015 | 25.594.931 | 26.285.393 | 24.881.755 | 259.443.713 | 283.873.908 | 307.031.728 |
| Årets resultat | 19.609.000 | 13.730.798 | 25.733.986 | -28.545.385 | 20.874.034 | 11.531.690 | 66.003.992 | 29.076.448 | 36.057.220 |
| Egenkapital i alt | 176.205.000 | 246.830.373 | 276.169.015 | 249.268.931 | 270.759.394 | 260.055.755 | 311.211.112 | 337.813.308 | 357.614.778 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Omsætning | — | — | — | — | — | — | — | — | 65.964.982 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | — | — | — | -28.545.385 | 20.874.034 | 11.531.690 | 66.003.992 | 29.076.448 | 36.057.220 |
| Årets resultat | 19.609.000 | 13.730.798 | 25.733.986 | -28.545.385 | 20.874.034 | 11.531.690 | 66.003.992 | 29.076.448 | 36.057.220 |
| Personaleomkostninger | 793.000 | 1.388.677 | 1.401.198 | 1.401.132 | 1.853.301 | 1.923.835 | 1.966.887 | 2.078.191 | 2.097.614 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Udbytte | 19.500.000 | 13.700.000 | 25.700.000 | 0 | 20.800.000 | 11.500.000 | 29.400.000 | 30.000.000 | 25.000.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Og strategi Nordic Corporate Investments A/S (”NCI” eller ”Selskabet”) blev etableret i 2008 med det formål at skabe attraktive afkast gennem investeringer i alternative gældsinstrumenter. NCI investerer i højtforrentede obligationer og virksomhedslån og yder finansiering til virksomheder i forbindelse med ekspansion, opkøb, investeringer og andre formål, herunder til virksomheder ejet af ka- pitalfonde. Investeringerne foretages med forskellige typer sikkerheder, typisk pant i aktier i de operati- onelle selskaber, og ofte understøttet af finansielle covenants. I enkelte tilfælde medfører investerin- gerne, at NCI modtager aktier eller foretager aktieinvesteringer i de virksomheder, som NCI finansierer. NCI fokuserer geografisk på Norden, Tyskland, Benelux og UK. Investeringer gennemføres på baggrund af en konkret kreditvurdering baseret på fundamentalanalyse af den enkelte investering, og efter inve- stering foretages der løbende kreditopfølgning og -vurdering. NCI’s strategi er at skabe et attraktivt afkast (defineret som ECB’s referencerente+ 6 % på primo egen- kapitalen efter udbytte) til investorerne gennem investeringer i gældsudstedelser fra udvalgte virksom- heder med en risikoprofil, der matcher afkastpotentialet og er i overensstemmelse med NCI’s investe- ringsstrategi. NCI fokuserer på selskaber med en stærk markedsposition, kompetent ledelse, positiv og likviditetsgenererende drift samt et forventet merafkast i forhold til i
Aktiekapitaludvidelser eller tilbagekøb NCI foretog aktiekapitaludvidelser i 2025 med samlet 1.643.650 aktier, og aktietilbagekøb på samlet 1.244.900 aktier Aktiekursen var ultimo 2025 på 14,2674. NCI's bestyrelse har en politik om hvert år i forbindelse med regnskabsaflæggelsen at tilbyde aktionæ- rerne et aktietilbagekøbsprogram. For 2025 var aktietilbagekøbsprogrammet på 20 Mio. DKK. NCI havde ved årets udgang 517.900 stk. egne aktier. Bestyrelsen har igen for 2026 besluttet et aktietilbagekøbsprogram på op til 20 Mio. DKK til markeds- kurs med 1 % kursfradrag, som tilbydes alle aktionærer.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.