T & A Schandorff ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 72.640 | 22.175 | 209.685 | 110.277 | 272.993 | 231.477 | 211.087 | — | 255.758 |
| Omsætningsaktiver i alt | 620.931 | 592.744 | 743.308 | 693.508 | 875.138 | 948.411 | 1.091.330 | 1.066.128 | 1.145.274 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.287.308 | 4.260.536 | 4.212.464 | 4.164.392 | 4.116.320 | 4.101.577 | 4.020.476 | 3.976.004 | 3.931.532 |
| Aktiver i alt | 4.908.239 | 4.853.280 | 4.955.772 | 4.857.900 | 4.991.458 | 5.049.988 | 5.111.806 | 5.042.132 | 5.076.806 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.092.766 | 1.065.335 | 973.352 | 641.747 | 722.226 | 808.731 | 885.590 | 857.759 | 677.358 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 3.016.207 | 2.883.701 | 2.741.394 | 2.588.562 | 2.424.424 | 2.248.146 | 1.968.255 | 1.711.827 | 1.524.618 |
| Gældsforpligtelser i alt | 4.108.973 | 3.949.036 | 3.714.746 | 3.230.309 | 3.146.650 | 3.056.877 | 2.853.845 | 2.569.586 | 2.201.976 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 513.347 | 597.036 | 861.538 | 1.165.070 | 1.355.941 | 1.483.228 | 1.730.955 | 1.923.116 | 2.300.898 |
| Årets resultat | 192.656 | 83.689 | 264.501 | 303.533 | 190.870 | 127.288 | 247.728 | 192.161 | 377.782 |
| Egenkapital i alt | 638.347 | 722.036 | 986.538 | 1.290.070 | 1.480.941 | 1.608.228 | 1.855.955 | 2.048.116 | 2.425.898 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.017.960 | 887.013 | 1.094.252 | 1.130.999 | 973.888 | 905.251 | 1.131.486 | 996.039 | 1.273.106 |
| Resultat af primær drift | — | — | 570.934 | 600.593 | 444.296 | 357.551 | 568.093 | 385.724 | 598.434 |
| EBITDA | — | — | 619.006 | 648.665 | 492.368 | 405.623 | 615.865 | 430.196 | 642.906 |
| Resultat før skat | 244.957 | 104.978 | 336.781 | 386.566 | 242.296 | 160.888 | 315.341 | 245.121 | 483.200 |
| Årets resultat | 192.656 | 83.689 | 264.501 | 303.533 | 190.870 | 127.288 | 247.728 | 192.161 | 377.782 |
| Personaleomkostninger | 480.989 | 501.661 | 475.246 | 482.334 | 481.520 | 499.628 | 515.621 | 565.843 | 630.200 |
| Af- og nedskrivninger | 44.472 | 44.772 | 48.072 | 48.072 | 48.072 | 48.072 | 47.772 | 44.472 | 44.472 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets væsentligste aktiviteter omfatter handel med maling og produkter i tilknytning hertil samt investering i fast ejendom og hermed beslægtet virksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2025 - 30. juni 2026 udviser et resultat på kr. 377.782, og selskabets balance pr. 30. juni 2026 udviser en balancesum på kr. 5.076.806, og en egenkapital på kr. 2.425.898.Årets resultat anses for tilfredsstillende og i overensstemmelse med ledelsens forventninger.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.