L og T Juul Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
0 kr.+100,0%
Bruttofortjeneste 2019
Nøgletal
202499,7%
Soliditetsgrad
309×
Likviditetsgrad
-35,6%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Udbytte
foreslået2024
Foreslået udbytte for regnskabsåret 135.000 kr.
Historik
2024135.000 kr.
2023122.000 kr.
2022117.800 kr.
2021114.600 kr.
2020113.000 kr.
2019350.000 kr.
2018490.000 kr.
2017358.000 kr.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
2024Skattepligtig indkomst -109.254 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst 284.929 kr.Fratrukket underskud 7.309 kr.62.678 kr.
2022Skattepligtig indkomst -7.309 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst 12.721 kr.2.794 kr.
2020Skattepligtig indkomst 140.289 kr.30.844 kr.
2019Skattepligtig indkomst 435.147 kr.95.722 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 572.298 | 770.309 | 386.075 | 414.694 | 438.479 | 357.351 | 243.567 | 340.069 |
| Omsætningsaktiver i alt | 659.798 | 816.899 | 481.934 | 455.379 | 464.123 | 361.351 | 306.729 | 340.069 |
| Anlægsaktiver i alt | 661.404 | 287.433 | 462.450 | 249.711 | 139.731 | 119.338 | 344.017 | 3.572 |
| Aktiver i alt | 1.321.202 | 1.104.332 | 944.384 | 705.090 | 603.854 | 480.689 | 650.746 | 343.641 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 37.918 | 18.756 | 12.322 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 64.262 | 1.100 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 37.918 | 18.756 | 12.322 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 64.262 | 1.100 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 177.266 | -152.442 | -165.956 | 465.990 | 363.154 | 236.789 | 339.484 | 82.541 |
| Årets resultat | 299.800 | 160.291 | 336.486 | 121.927 | 11.764 | -8.565 | 224.695 | -121.943 |
| Egenkapital i alt | 1.283.284 | 1.085.576 | 932.062 | 703.990 | 602.754 | 479.589 | 586.484 | 342.541 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | -800 | -820 | 0 | — | — | — | — | — |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 299.618 | 159.857 | 336.349 | 121.273 | 11.120 | -8.565 | 224.695 | -121.943 |
| Årets resultat | 299.800 | 160.291 | 336.486 | 121.927 | 11.764 | -8.565 | 224.695 | -121.943 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 358.000 | 490.000 | 350.000 | 113.000 | 114.600 | 117.800 | 122.000 | 135.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Er formueforvaltning.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.