Janica A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Janica Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 40.215 | 365.021 | 82.578 | 110.473 | 84.143 | 403.534 | 31.306 | 60.588 | 4.133 |
| Omsætningsaktiver i alt | 1.020.925 | 1.258.403 | 948.393 | 764.623 | 739.974 | 1.113.990 | 635.819 | 645.998 | 1.002.374 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 1.020.925 | 1.258.403 | 948.393 | 764.623 | 739.974 | 1.113.990 | 635.819 | 645.998 | 1.002.374 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 508.667 | 745.526 | 414.314 | 279.633 | 265.236 | 591.593 | 119.401 | 151.760 | 506.077 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 508.667 | 745.526 | 414.314 | 279.633 | 265.236 | 591.593 | 119.401 | 151.760 | 506.077 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 12.258 | 12.877 | 34.079 | -15.010 | -25.262 | 22.397 | 16.418 | -5.762 | -3.703 |
| Årets resultat | -645.166 | -619.381 | -578.797 | -669.089 | -685.252 | -702.341 | -705.979 | -622.180 | -637.941 |
| Egenkapital i alt | 512.258 | 512.877 | 534.079 | 484.990 | 474.738 | 522.397 | 516.418 | 494.238 | 496.297 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -150.693 | -95.115 | -89.396 | -24.469 | -72.685 | -51.509 | 56.981 | 86.202 | -47.492 |
| Resultat af primær drift | -820.482 | -797.718 | -752.661 | -858.807 | -863.269 | -795.949 | -723.018 | -638.040 | -836.317 |
| Resultat før skat | -823.674 | -793.115 | -741.110 | -853.889 | -874.122 | -779.781 | -705.979 | -622.180 | -816.979 |
| Årets resultat | -645.166 | -619.381 | -578.797 | -669.089 | -685.252 | -702.341 | -705.979 | -622.180 | -637.941 |
| Personaleomkostninger | 669.789 | 702.603 | 663.265 | 834.338 | 790.584 | 744.440 | 779.999 | 724.242 | 788.825 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af at drive handel og produktionsvirksomhed eller dermed beslægtet virksomhed.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Det ordinære resultat efter skat udgør -638 t.kr. mod -622 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Som følge af årets underskud har selskabets moderselskab, inden regnskabsårets udløb, ydet koncerntilskud med t.kr. 640, således at selskabets kapitalforhold er retableret. Det modtagne koncerntilskud er indarbejdet i årsrapporten, ligesom selskabets moderselskab har givet tilsagn om at tilføre selskabet den fornødne likviditet for selskabets planlagte aktivitet i regnskabsåret 2026.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.