Nilssonmorin ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet NilssonMorin Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 66.627 | 939 | 64.678 | 52.597 | 41.587 | 65.949 |
| Omsætningsaktiver i alt | 96.970 | 17.670 | 122.507 | 133.281 | 108.796 | 138.864 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 96.970 | 17.670 | 122.507 | 133.281 | 108.796 | 138.864 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 369.676 | 547.939 | 459.912 | 462.321 | 414.832 | 371.604 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 369.676 | 547.939 | 459.912 | 462.321 | 414.832 | 371.604 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -397.706 | -655.269 | -462.405 | -454.040 | -431.036 | -357.740 |
| Årets resultat | -273.685 | -257.563 | 192.864 | 8.365 | 23.004 | 73.296 |
| Egenkapital i alt | -272.706 | -530.269 | -337.405 | -329.040 | -306.036 | -232.740 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 59.631 | -104.606 | 419.863 | 314.184 | 168.780 | 94.399 |
| Resultat af primær drift | -272.106 | -240.266 | 213.009 | 24.846 | 41.006 | 94.260 |
| Resultat før skat | -273.685 | -257.563 | 192.864 | 8.365 | 23.004 | 73.296 |
| Årets resultat | -273.685 | -257.563 | 192.864 | 8.365 | 23.004 | 73.296 |
| Personaleomkostninger | 331.737 | 135.660 | 206.854 | 289.338 | 127.774 | 139 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af projektudvikling, projektledelse og kommunikation.
Årets bruttofortjeneste udgør 94 t.kr. mod 169 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør 73 t.kr. mod 23 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for tilfredsstillende. Kapitalberedskab Selskabet har som følge af tidligere års betydelige underskud tabt sin kapital, og har pr. 31. december 2022 en negativ egenkapital på kr. 232.740. Selskabets ledelse er bekendt med forholdet og vil arbejde for reetablering af anpartskapitalen. Selskabet har få faste omkostninger og det er ledelsens vurdering, at der vil kunne anskaffes tilstrækkelig finansiering til at selskabet kan indfri sine forpligtelser. Der er gæld til tilknyttede virksomheder og der er sammenfald i ledelsen i de to selskaber. Der er ingen planer om at kræve gælden indfriet. Endvidere vurdere ledelsen løbende muligheden for koncerntilskud, gældsefterangivelse eller gældskonvertering for at forbedre kapitalforholdene. Det er derfor ledelsens vurdering, at selskabet har tilstrækkelig finansiering til for at forsætte driften.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.