Murerfirmaet Elmholt ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 1.400.000 kr. (136% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet M. Elmholt ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.422.306 | 50.211 | 1.024.401 | 0 | 5.817 | 182.138 | 0 | 792.633 |
| Omsætningsaktiver i alt | 4.718.377 | 4.852.016 | 6.545.371 | 6.643.969 | 6.756.106 | 6.487.425 | 3.148.112 | 3.331.039 |
| Anlægsaktiver i alt | 625.822 | 693.570 | 573.689 | 453.808 | 333.927 | 214.046 | 107.855 | 36.673 |
| Aktiver i alt | 5.344.199 | 5.545.586 | 7.119.060 | 7.097.777 | 7.090.033 | 6.701.471 | 3.255.967 | 3.367.712 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.853.103 | 3.544.939 | 4.248.515 | 3.816.518 | 3.950.290 | 3.163.695 | 377.808 | 956.953 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.853.103 | 3.544.939 | 4.248.515 | 3.816.518 | 3.950.290 | 3.163.695 | 377.808 | 956.953 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.113.704 | 1.529.666 | 1.207.173 | 3.123.803 | 2.993.318 | 2.406.218 | 1.253.159 | 885.759 |
| Årets resultat | 814.095 | 415.962 | 1.177.507 | 416.630 | -130.485 | 412.900 | 346.941 | 1.032.600 |
| Egenkapital i alt | 2.238.704 | 1.654.666 | 2.832.173 | 3.248.803 | 3.118.318 | 3.531.218 | 2.878.159 | 2.410.759 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 3.191.017 | 2.700.372 | 3.990.327 | 671.540 | 1.013.246 | 807.532 | 515.703 | 1.382.071 |
| Resultat af primær drift | 1.011.267 | 546.849 | 1.523.704 | 141.439 | 450.288 | 607.983 | 405.099 | 1.306.476 |
| EBITDA | 1.081.725 | 665.645 | 1.643.585 | 261.320 | 570.169 | 727.864 | 511.290 | 1.377.658 |
| Resultat før skat | 1.048.106 | 535.841 | 1.519.731 | 533.599 | -169.617 | 529.280 | 446.545 | 1.328.101 |
| Årets resultat | 814.095 | 415.962 | 1.177.507 | 416.630 | -130.485 | 412.900 | 346.941 | 1.032.600 |
| Personaleomkostninger | 2.109.292 | 2.028.690 | 2.346.742 | 410.220 | 443.077 | 79.668 | 4.413 | 4.413 |
| Af- og nedskrivninger | 70.458 | 118.796 | 119.881 | 119.881 | 119.881 | 119.881 | 106.191 | 71.182 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 5 | — | 1 | 1 | 1 | 0 |
| Udbytte | 1.000.000 | 0 | 1.500.000 | — | — | 1.000.000 | 1.500.000 | 1.400.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i murervirksomhed.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. maj 2024 - 30. april 2025 udviser et resultat på kr. 1.032.600, og selskabets balance pr. 30. april 2025 udviser en balancesum på kr. 3.367.712, og en egenkapital på kr. 2.410.759.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.