T.M. Stabil Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 67.500 kr. (44% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 16.847 | 17.193 | 17.190 | 17.190 | 16.440 | 13.436 | 11.208 | 9.725 |
| Omsætningsaktiver i alt | 25.681 | 17.193 | 17.190 | 17.190 | 158.010 | 162.684 | 60.943 | 66.067 |
| Anlægsaktiver i alt | 247.754 | 446.262 | 267.636 | 252.604 | 819.388 | 809.267 | 913.895 | 1.077.363 |
| Aktiver i alt | 273.435 | 463.455 | 284.826 | 269.794 | 977.398 | 971.951 | 974.838 | 1.143.430 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 104.654 | 99.766 | 58.516 | 117.516 | 124.161 | 260.925 | 140.140 | 208.754 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 132.270 | 6.028 | 33.421 | 42.988 |
| Gældsforpligtelser i alt | 104.654 | 99.766 | 58.516 | 117.516 | 256.431 | 266.953 | 173.561 | 251.742 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 43.781 | 184.689 | 46.310 | 27.278 | 44.216 | 473.410 | 401.761 | 324.504 |
| Årets resultat | -123.529 | 194.908 | -83.379 | -19.032 | 568.689 | -15.969 | 96.279 | 153.711 |
| Egenkapital i alt | 168.781 | 363.689 | 226.310 | 152.278 | 720.968 | 704.998 | 801.277 | 891.688 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | -4.999 | -8.500 | -8.000 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | -123.529 | 194.908 | -83.379 | -19.032 | 559.389 | -17.619 | 93.950 | 151.357 |
| Årets resultat | -123.529 | 194.908 | -83.379 | -19.032 | 568.689 | -15.969 | 96.279 | 153.711 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 |
| Udbytte | 0 | 54.000 | 55.000 | 0 | 0 | — | 63.300 | 67.500 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter består i at eje og administrere kapitalandele i selskaber. Selskabet kan efter direktionens beslutning drive anden virksomhed, der står i naturlig forbindelse med det nævnte hovedformål.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. juli 2024 - 30. juni 2025 udviser et resultat på kr. 153.711, og selskabets balance pr. 30. juni 2025 udviser en balancesum på kr. 1.143.430, og en egenkapital på kr. 891.688.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.