NRGi Systems A/SAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2019Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet NRGi Holding A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 4.101.714 | 2.048.176 | 526.000 | 5.351.000 | 0 | — | — | — |
| Omsætningsaktiver i alt | 5.396.234 | 3.895.175 | 1.491.000 | 6.837.000 | 13.564.000 | 21.107.000 | 24.844.000 | 19.340.000 |
| Anlægsaktiver i alt | 151.116 | 147.577 | 141.000 | 1.750.000 | 3.121.000 | 3.806.000 | 3.070.000 | 2.494.000 |
| Aktiver i alt | 5.547.350 | 4.042.752 | 1.632.000 | 8.587.000 | 16.685.000 | 24.913.000 | 27.914.000 | 21.834.000 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.198.753 | 1.607.791 | 1.314.000 | 3.954.000 | 4.929.000 | 7.556.000 | 6.386.000 | 6.605.000 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 620.000 | 633.000 | 633.000 | 673.000 |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.198.753 | 1.607.791 | 1.314.000 | 3.954.000 | 5.549.000 | 8.189.000 | 7.019.000 | 7.278.000 |
| Selskabskapital | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 | 500.000 |
| Overført resultat | 848.597 | 434.961 | -182.000 | 2.389.000 | 7.520.000 | 12.421.000 | 7.327.000 | 11.564.000 |
| Årets resultat | 1.976.480 | 1.086.364 | 132.000 | 3.936.000 | 6.200.000 | 5.436.000 | 4.332.000 | 3.787.000 |
| Egenkapital i alt | 4.348.597 | 2.434.961 | 318.000 | 4.254.000 | 10.454.000 | 15.890.000 | 20.222.000 | 14.009.000 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 9.447.186 | 8.013.228 | 7.111.000 | 9.640.000 | 13.476.000 | 15.921.000 | 15.357.000 | 16.629.000 |
| Resultat af primær drift | 2.550.887 | 1.389.534 | 470.000 | 5.060.000 | 7.947.000 | 6.788.000 | 4.733.000 | 4.115.000 |
| EBITDA | 2.557.787 | 1.396.434 | 480.000 | 5.362.000 | 9.182.000 | 8.960.000 | 7.767.000 | 8.109.000 |
| Resultat før skat | 2.557.640 | 1.392.354 | 480.000 | 5.052.000 | 7.949.000 | 6.969.000 | 5.554.000 | 4.856.000 |
| Årets resultat | 1.976.480 | 1.086.364 | 132.000 | 3.936.000 | 6.200.000 | 5.436.000 | 4.332.000 | 3.787.000 |
| Personaleomkostninger | 6.889.399 | 6.616.794 | 6.631.000 | 4.278.000 | 4.294.000 | 6.961.000 | 7.590.000 | 8.520.000 |
| Af- og nedskrivninger | 6.900 | 6.900 | 10.000 | 302.000 | 1.235.000 | 2.172.000 | 3.034.000 | 3.994.000 |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 11 | 10 | 8 | 9 | 9 | 11 | 11 | 14 |
| Udbytte | 3.000.000 | 1.500.000 | 0 | — | — | — | 10.000.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets aktiviteter består i udvikling og salg af software indenfor energimærkning og energirenovering. Virksomheden indgår som et 100 % ejet datterselskab i NRGi-koncernen.
Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2024 - 31. december 2024 udviser et resultat på mio.kr. 4. Resultatet overstiger forventningerne til året, og ledelsen vurderer resultatet som tilfredsstillende. Selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en balancesum på mio.kr. 22, og en egenkapital på mio.kr. 14. Væsentlige begivenheder 2024 Aktiviteten på boligmarkedet var i året på niveau med 2023. Antallet af store mærker var lavere end året før, hvor den væsentligste årsag til det høje antal har været Landsbyggefonden, der har udbudt energimærkning af bygningsmassen i de almene boligforeninger. I 2024 lancerede virksomheden, i samarbejde med Totalkredit, en energiberegner, der skal hjælpe med at vurdere energioptimeringspotentialet i private boliger. Energiberegneren er tilgængelig på Totalkredits og samarbejdende pengeinstitutternes respektive hjemmesider. Det stigende fokus på energieffektivisering og grøn omstilling har øget efterspørgslen på vores softwareløsninger, herunder særligt Energy Projects, hvor der er en væsentlig kundetilgang, mens eksisterende kunder ligeledes fastholder og øger samarbejdet., Selskabets resultatopgørelse for regnskabsåret 1. januar 2024 - 31. december 2024 udviser et resultat på mio.kr. 4. Resultatet overstiger forventningerne til året, og ledelsen vurderer resultatet som tilfredsstillende. Selskabets balance pr. 31. december 2024 udviser en balancesum på mio.kr. 22, og en egen
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.