M. Sonne Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025/26Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetDer er ikke foreslået udbytte for regnskabsåret.
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2026
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 663.044 | 656.163 | 564.282 | 462.166 | 232.091 | 97.300 | 53.352 | 103.434 |
| Omsætningsaktiver i alt | 409.000 | 2.137.231 | 1.780.660 | 1.761.033 | 1.769.089 | 1.250.315 | 1.088.933 | 1.039.776 | 989.793 |
| Anlægsaktiver i alt | 2.655.000 | 181.075 | 160.430 | 148.158 | 0 | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 3.064.000 | 2.318.306 | 1.941.090 | 1.909.191 | 1.769.089 | 1.250.315 | 1.088.933 | 1.039.776 | 989.793 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 1.205.000 | 376.382 | 147.184 | 233.695 | 204.314 | 47.493 | 51.340 | 142.952 | 248.012 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 272.000 | 0 | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 1.477.000 | 376.382 | 147.184 | 233.695 | 204.314 | 47.493 | 51.340 | 142.952 | 248.012 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.356.000 | 1.816.924 | 1.558.306 | 1.437.496 | 1.325.375 | 960.022 | 790.593 | 636.824 | 616.781 |
| Årets resultat | 957.000 | 461.406 | -20.017 | -7.810 | 2.280 | -247.553 | -47.429 | -18.770 | -20.042 |
| Egenkapital i alt | 1.587.000 | 1.941.924 | 1.793.906 | 1.675.496 | 1.564.775 | 1.202.822 | 1.037.593 | 896.824 | 741.781 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | — | -12.050 | -10.750 | -10.854 |
| Resultat af primær drift | 989.000 | 461.851 | -40.548 | -24.173 | -17.456 | -270.071 | -12.050 | -10.750 | -10.854 |
| Resultat før skat | 947.000 | 459.668 | -17.707 | -6.226 | 2.054 | -246.601 | -47.429 | -18.770 | -20.042 |
| Årets resultat | 957.000 | 461.406 | -20.017 | -7.810 | 2.280 | -247.553 | -47.429 | -18.770 | -20.042 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 1.000 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Udbytte | 106.000 | 0 | 110.600 | 113.000 | 114.400 | 117.800 | 122.000 | 135.000 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2026Selskabets formål er formueforvaltning
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Årets bruttotab udgør -11 t.kr. mod -11 t.kr. sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -20 t.kr. mod -19 t.kr. sidste år. Ledelsen anser årets resultat for acceptabelt.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.