Wheat Roskilde ApS (Under frivillig likvidation)Aktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2022/23Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet D1 Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2023
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 17 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Omsætningsaktiver i alt | 23.050 | 12.805 | 431.798 | 288.907 | 288.074 | 42.263 |
| Anlægsaktiver i alt | 24.000 | 16.000 | 8.000 | 0 | — | — |
| Aktiver i alt | 47.050 | 28.805 | 439.798 | 288.907 | 288.074 | 42.263 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 78.245 | 110.734 | 228.806 | 247.720 | 254.862 | 12.502 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 838.358 | 476.843 | 169.950 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 916.603 | 587.577 | 398.756 | 247.720 | 254.862 | 12.502 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -994.553 | -683.772 | -83.958 | -83.813 | -91.788 | -95.239 |
| Årets resultat | 222.952 | 310.781 | 599.814 | 145 | -7.975 | -3.451 |
| Egenkapital i alt | -869.553 | -558.772 | 41.042 | 41.187 | 33.212 | 29.761 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 241.430 | 422.790 | 787.950 | -6.500 | -14.375 | -5.750 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | -14.500 | -14.375 | -5.750 |
| EBITDA | — | — | — | -14.500 | — | — |
| Resultat før skat | — | — | — | 179 | -10.241 | -3.451 |
| Årets resultat | 222.952 | 310.781 | 599.814 | 145 | -7.975 | -3.451 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2023Selskabets formål er at drive børnetøjsforretning og hermed beslægtede erhverv
Det ordinære resultat efter skat udgør -3.451 mod -7.975 sidste år. Ledelsen anser årets resultat som forventet. Selskabets ledelse er opmærksom på, at selskabet har tabt mere end 50% af egenkapitalen. Ledelsen gør opmærksom på, at selskabets løbende drift er finansieret af selskabets kapitalejere ved regnskabsposten kortfristed gæld. Det er ledelsens opfattelse, at selskabets likviditet er tilstrækkelig for at selskabet kan gennemføre en solvent likvidation.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.