PACT 2007 Holding, Herning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
71.398 kr.-11,1%
Bruttofortjeneste 2024/25
-14,3%
Gennemsnitlig ændring pr. år 2016/17–2024/25
Nøgletal
2024/2571.398 kr.
EBITDA
56,9%
Soliditetsgrad
4,4×
Likviditetsgrad
-4,1%
Egenkapitalforrentning
Balancens sammensætning
OmsætningsaktiverAnlægsaktiverGæld og hensatte forpligtelserEgenkapital
Selskabsskat
indkomstår 20242024Skattepligtig indkomst -144.000 kr.0 kr.
2023Skattepligtig indkomst -162.469 kr.0 kr.
2022Skattepligtig indkomst -149.421 kr.0 kr.
2021Skattepligtig indkomst -18.356 kr.0 kr.
2020Skattepligtig indkomst -53.400 kr.Fratrukket underskud 405 kr.0 kr.
2019Skattepligtig indkomst -58.341 kr.0 kr.
Selskabsskat →
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 223.000 | 189.541 | 294.008 | 211.296 | 88.360 | 38.175 | 53.399 | 101.870 | 82.418 |
| Omsætningsaktiver i alt | 602.000 | 486.027 | 412.382 | 351.503 | 135.959 | 304.561 | 299.240 | 311.074 | 260.890 |
| Anlægsaktiver i alt | 4.429.000 | 4.471.613 | 4.393.011 | 4.360.953 | 4.272.764 | 4.526.924 | 3.195.732 | 3.078.723 | 2.992.456 |
| Aktiver i alt | 5.031.000 | 4.957.640 | 4.805.393 | 4.712.456 | 4.408.723 | 4.831.485 | 3.494.972 | 3.389.797 | 3.253.346 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 514.000 | 309.177 | 207.274 | 152.359 | 70.892 | 636.793 | 101.414 | 87.216 | 59.302 |
| Langfristede gældsforpligtelser | 2.476.000 | 2.439.220 | 2.402.232 | 2.365.018 | 2.150.927 | 2.080.814 | 1.400.864 | 1.376.892 | 1.344.196 |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.990.000 | 2.748.397 | 2.609.506 | 2.517.377 | 2.221.819 | 2.717.607 | 1.502.278 | 1.464.108 | 1.403.498 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 1.823.000 | 1.830.787 | 1.791.407 | 1.707.431 | 1.672.219 | 1.631.443 | 1.867.694 | 1.800.689 | 1.724.848 |
| Årets resultat | 847.000 | 165.704 | -2.756 | -807 | -8.175 | -73.026 | -121.184 | -67.004 | -75.841 |
| Egenkapital i alt | 2.032.000 | 2.198.643 | 2.195.887 | 2.195.079 | 2.186.904 | 2.113.878 | 1.992.694 | 1.925.689 | 1.849.848 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 246.000 | 267.849 | 178.328 | 119.693 | 130.469 | 120.357 | 91.893 | 80.305 | 71.398 |
| Resultat af primær drift | 131.000 | 152.623 | 63.102 | 4.467 | 15.243 | 3.512 | -33.041 | -44.629 | -55.178 |
| EBITDA | 246.000 | 267.849 | 178.328 | 119.693 | 130.469 | 120.357 | 91.893 | 80.305 | 71.398 |
| Resultat før skat | 857.000 | 163.667 | -13.862 | -24.489 | -18.097 | -84.528 | -142.890 | -88.137 | -96.179 |
| Årets resultat | 847.000 | 165.704 | -2.756 | -807 | -8.175 | -73.026 | -121.184 | -67.004 | -75.841 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | 115.000 | 115.226 | 115.226 | 115.226 | 115.226 | 116.845 | 124.934 | 124.934 | 126.576 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktivitet er at eje kapitalandele i driftsselskaber, formueforvaltning og dermed beslægtet virksomhed. Herunder bl.a. også udlejning af ejendom.
Selskabets resultatopgørelse for 2024/25 udviser et underskud på kr. 75.841, og selskabets balance pr. 30. september 2025 udviser en egenkapital på kr. 1.849.848.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.