Janken Holding ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Administrationsselskab i en sambeskatning med 1 datterselskaber — tallene gælder hele sambeskatningen.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | — | — | — | 55.675 | 46.230 | 39.824 | 17.199 |
| Omsætningsaktiver i alt | 290.486 | 130.228 | 109.402 | 29.746 | 79.847 | 70.414 | 61.494 | 43.339 | 30.714 |
| Anlægsaktiver i alt | 884.901 | 952.543 | 998.156 | 1.041.458 | 1.251.109 | 828.103 | 542.217 | 341.969 | 40.741 |
| Aktiver i alt | 1.175.387 | 1.082.771 | 1.107.558 | 1.071.204 | 1.330.956 | 898.517 | 603.711 | 385.308 | 71.455 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 499.652 | 286.455 | 285.103 | 223.009 | 291.734 | 95.476 | 95.476 | 95.476 | 95.476 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 499.652 | 286.455 | 285.103 | 223.009 | 291.734 | 95.476 | 95.476 | 95.476 | 95.476 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -84.165 | -31.226 | -50.700 | -68.262 | -86.886 | 99.939 | 91.019 | 72.864 | -149.021 |
| Årets resultat | 357.666 | 120.581 | 26.138 | 25.741 | 191.026 | -236.180 | -294.806 | -218.403 | -313.852 |
| Egenkapital i alt | 675.735 | 796.316 | 822.455 | 848.195 | 1.039.222 | 803.041 | 508.235 | 289.832 | -24.021 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -13.488 | -10.413 | -11.062 | -10.219 | -13.375 | -11.750 | -11.500 | -12.725 | -12.575 |
| Resultat af primær drift | -13.488 | -10.413 | -11.062 | -10.219 | -13.375 | -11.750 | -11.500 | -12.725 | -12.575 |
| Resultat før skat | 346.578 | 117.459 | 22.011 | 20.935 | 185.756 | -239.404 | -297.331 | -212.654 | -313.852 |
| Årets resultat | 357.666 | 120.581 | 26.138 | 25.741 | 191.026 | -236.180 | -294.806 | -218.403 | -313.852 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | — | — | — | 1 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået i at besidde aktiver i Raco A/S.
Der har ikke været væsentlige ændringer i aktiviteter og økonomiske forhold. Selskabet realiserer i regnskabsåret et underskud på 313 t.kr., og en negativ egenkapital på 24 t.kr. Selskabet har som følge af årets underskud tabt den fulde selskabskapital. Den primære årsag til underskuddet skyldes underskudsgivende drift i dattervirksomheden. Det er ledelsens forventning, at selskabskapitalen kan reetableres via. fremtidig postiv drift i dattervirksomheden, evt. suppleret med kapitalindskud fra kapitalejeren.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.