Innoventa Medica ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet N. E. Holm A/S.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 1.455.000 | 1.505.628 | 752.816 | 364.438 | 454.623 | 1.544.731 | 1.262.102 | 759.721 | 2.162.731 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.008.000 | 2.444.918 | 1.601.801 | 1.113.264 | 1.853.364 | 2.526.626 | 2.812.748 | 2.631.006 | 4.160.339 |
| Anlægsaktiver i alt | — | 399.980 | 1.525.346 | 1.592.026 | 944.747 | 957.159 | 1.154.183 | 849.965 | 626.025 |
| Aktiver i alt | 2.008.000 | 2.844.898 | 3.127.147 | 2.705.290 | 2.798.111 | 3.483.785 | 3.966.931 | 3.480.971 | 4.786.364 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 287.000 | 675.467 | 708.662 | 724.870 | 1.063.885 | 1.134.434 | 1.352.733 | 1.059.700 | 1.570.749 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 21.455 | 72.688 | 0 | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 287.000 | 675.467 | 730.117 | 797.558 | 1.063.885 | 1.134.434 | 1.352.733 | 1.059.700 | 1.570.749 |
| Selskabskapital | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 | 150.000 |
| Overført resultat | 1.565.000 | 1.993.172 | 2.224.495 | 1.757.732 | 1.531.418 | 2.184.129 | 2.443.080 | 2.271.271 | 3.065.615 |
| Årets resultat | 4.000 | 427.738 | 231.323 | -466.763 | -226.314 | 652.711 | 258.951 | -171.809 | 794.344 |
| Egenkapital i alt | 1.715.000 | 2.143.172 | 2.374.495 | 1.907.732 | 1.681.418 | 2.334.129 | 2.593.080 | 2.421.271 | 3.215.615 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 541.000 | 1.272.036 | 1.205.865 | 728.202 | 1.446.188 | 1.900.899 | 1.391.216 | 1.929.272 | 3.005.567 |
| Resultat af primær drift | 6.000 | 548.733 | 282.032 | -285.031 | 461.006 | 831.859 | 293.634 | 533.692 | 1.201.258 |
| EBITDA | — | — | — | -282.781 | 483.206 | 854.059 | 318.916 | 574.384 | 1.239.700 |
| Resultat før skat | 5.000 | 548.360 | 296.638 | -588.866 | -170.123 | 836.809 | 333.157 | -123.753 | 1.072.367 |
| Årets resultat | 4.000 | 427.738 | 231.323 | -466.763 | -226.314 | 652.711 | 258.951 | -171.809 | 794.344 |
| Personaleomkostninger | 535.000 | 723.303 | 923.833 | 1.010.983 | 962.982 | 1.046.840 | 1.072.300 | 1.354.888 | 1.765.867 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 2.250 | 22.200 | 22.200 | 25.282 | 40.692 | 38.442 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets aktivitet består i udvikling, produktion og salg af Seroma sæt, som er et produkt til fjernelse af væskeansamlinger efter brystoperationer. Årets resultat udviser et overskud på 794 t.kr. mod et underskud på 172 t.kr. i 2024, hvilket ledelsen anser for mindre tilfredsstillende. Ledelsen forventer ligeledes et positivt resultat for det kommende regnskabsår.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.