Avnbøl Tømrer og Snedkerforretning ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Udbytte
foreslåetForeslået udbytte for regnskabsåret 100.000 kr. (142% af årets resultat).
Foreslået udbytte for regnskabsåret fra årsrapportens resultatdisponering (udbetales normalt året efter generalforsamlingen).
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Kim Invest ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | — | — | 465.889 | 474.188 | 0 | — | 332.925 | 506.648 | 34.545 |
| Omsætningsaktiver i alt | 967.660 | 1.361.137 | 1.338.091 | 1.609.080 | 1.721.317 | 1.397.726 | 1.217.439 | 1.615.175 | 1.008.619 |
| Anlægsaktiver i alt | 62.889 | 67.359 | 65.507 | 50.800 | 44.438 | 38.080 | 31.724 | 25.363 | 19.003 |
| Aktiver i alt | 1.030.549 | 1.428.496 | 1.403.598 | 1.659.880 | 1.765.755 | 1.435.806 | 1.249.163 | 1.640.538 | 1.027.622 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 830.250 | 1.168.941 | 979.394 | 1.168.249 | 1.237.172 | 858.502 | 745.773 | 990.954 | 558.379 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 830.250 | 1.168.941 | 979.394 | 1.168.249 | 1.237.172 | 858.502 | 745.773 | 990.954 | 558.379 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | 72.141 | 131.045 | 185.172 | 188.689 | 299.982 | 298.558 | 184.885 | 271.610 | 242.016 |
| Årets resultat | 32.995 | 58.904 | 164.728 | 178.516 | 211.293 | 148.576 | 76.327 | 336.726 | 70.406 |
| Egenkapital i alt | 197.141 | 256.045 | 420.772 | 488.689 | 524.982 | 573.558 | 499.885 | 646.610 | 467.016 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | 1.008.087 | 1.269.981 | 1.934.222 | 1.860.805 | 2.033.886 | 1.806.290 | 1.501.085 | 1.992.150 | 1.196.011 |
| Resultat af primær drift | 68.118 | 119.800 | 244.918 | 239.631 | 292.397 | 214.539 | 120.972 | 458.424 | 101.750 |
| EBITDA | 80.639 | 135.330 | 261.906 | 254.338 | 298.756 | 220.898 | 127.331 | 464.783 | 108.109 |
| Resultat før skat | 39.700 | 76.507 | 215.209 | 231.422 | 275.195 | 192.874 | 100.158 | 442.776 | 92.141 |
| Årets resultat | 32.995 | 58.904 | 164.728 | 178.516 | 211.293 | 148.576 | 76.327 | 336.726 | 70.406 |
| Personaleomkostninger | 927.448 | 1.134.651 | 1.672.316 | 1.606.467 | 1.735.130 | 1.585.392 | 1.373.754 | 1.516.870 | 1.087.902 |
| Af- og nedskrivninger | 12.521 | 15.530 | 16.988 | 14.707 | 6.359 | 6.359 | 6.359 | 6.359 | 6.359 |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 2 |
| Udbytte | — | — | 110.600 | 175.000 | 100.000 | 150.000 | 190.000 | 250.000 | 100.000 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af af at drive tømrer ogsnedkerforretning.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.