Bodrum Leisure Club (BLC) APSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2024
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 1.264.901 | 1.258.588 | 1.243.494 | 1.225.277 | 1.216.119 | 1.199.207 | 305.725 | 268.009 |
| Omsætningsaktiver i alt | — | — | — | — | — | 1.211.904 | 352.752 | 278.296 |
| Anlægsaktiver i alt | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Aktiver i alt | 1.264.901 | 1.258.588 | 1.243.494 | 1.225.277 | 1.216.119 | 1.211.904 | 352.752 | 278.296 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 15.875 | 27.750 | 29.750 | 29.750 | 37.875 | 78.676 | 416.353 | 485.085 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 15.875 | 27.750 | 29.750 | 29.750 | 37.875 | 78.676 | 416.353 | 485.085 |
| Selskabskapital | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 | 200.000 |
| Overført resultat | 1.049.026 | 1.030.838 | 1.013.744 | 995.527 | 978.244 | 933.228 | -263.601 | -406.789 |
| Årets resultat | 193.059 | -18.188 | -17.094 | -18.217 | -17.283 | -45.016 | -1.196.829 | -143.188 |
| Egenkapital i alt | 1.249.026 | 1.230.838 | 1.213.744 | 1.195.527 | 1.178.244 | 1.133.228 | -63.601 | -206.789 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | — | — | — | — | — | -49.270 | -1.132.376 | -117.177 |
| Resultat af primær drift | 194.298 | -11.875 | -10.325 | -8.960 | -8.125 | -49.270 | -1.172.223 | -140.579 |
| Resultat før skat | — | — | -17.094 | -18.217 | -17.283 | -57.713 | -1.184.132 | -143.188 |
| Årets resultat | 193.059 | -18.188 | -17.094 | -18.217 | -17.283 | -45.016 | -1.196.829 | -143.188 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | 39.847 | 23.402 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2024Selskabets væsentligste aktiviteter har i året været etablering af nye aktiviteter i form af, at assistere rejsearrangører ved at yde reservationstjenesteydelser og tjenesteydelser i forbindelse med rejser i Europa og Tyrkiet.
Udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold Selskabet er fortsat igang med etablering af nye aktiviteter i Tyrkiet. Aktiviteterne har ikke givet den ønskede indtjening i 2024. Ledelsen forvemter at aktiviteter og indtjening forøges i kommende år. Der har ikke været enkeltstående begivenheder i regnskabsåret, som er af så væsentlig karakter, at det kræver omtale i ledelsesberetningen. Selskabets fortsatte drift er betinget af, at selskabets kapitalejer fortsat stiller den fornødne kapital til rådighed. Jeg forventer, at dette vil ske. Jeg henviser til note 1 i årsregnskabet. Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes reetableret ved egen indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.