Ski og Fritid ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2024/25Balancens sammensætning
Selskabsskat
Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet Alexsander Holding ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||||
| Likvide beholdninger | 261.000 | 25.047 | 148.984 | 3.825 | 46.752 | 48.844 | 154.310 | 72.569 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.437.000 | 2.138.604 | 1.968.263 | 1.716.306 | 1.550.032 | 1.272.078 | 1.091.627 | 972.021 |
| Anlægsaktiver i alt | 133.000 | 111.139 | 88.502 | 66.055 | 60.001 | 60.001 | 60.001 | 60.001 |
| Aktiver i alt | 2.570.000 | 2.249.743 | 2.056.765 | 1.782.361 | 1.610.033 | 1.332.079 | 1.151.628 | 1.032.022 |
| Balance — passiver | ||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 2.731.000 | 2.545.690 | 2.606.499 | 2.506.267 | 2.013.943 | 2.069.807 | 2.062.516 | 1.846.008 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 2.731.000 | 2.545.690 | 2.606.499 | 2.506.267 | 2.013.943 | 2.069.807 | 2.062.516 | 1.846.008 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -286.000 | -420.947 | -674.734 | -848.906 | -528.910 | -862.728 | -1.035.888 | -938.986 |
| Årets resultat | 23.000 | -134.777 | -253.787 | -174.172 | 319.996 | -333.819 | -173.160 | 96.902 |
| Egenkapital i alt | -161.000 | -295.947 | -549.734 | -723.906 | -403.910 | -737.728 | -910.888 | -813.986 |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Bruttofortjeneste | 380.000 | 365.521 | 38.931 | -113.929 | 516.835 | -128.242 | -76.841 | 166.482 |
| Resultat af primær drift | 38.000 | -114.119 | -235.117 | -161.922 | 327.552 | -311.933 | -154.119 | 104.502 |
| EBITDA | 61.000 | -91.478 | -212.476 | -141.921 | 333.606 | -311.933 | — | — |
| Resultat før skat | 23.000 | -134.777 | -253.787 | -174.172 | 319.996 | -333.819 | -173.160 | 96.902 |
| Årets resultat | 23.000 | -134.777 | -253.787 | -174.172 | 319.996 | -333.819 | -173.160 | 96.902 |
| Personaleomkostninger | 319.000 | 456.999 | 251.407 | 27.992 | 183.229 | 183.691 | 77.278 | 61.980 |
| Af- og nedskrivninger | 23.000 | 22.641 | 22.641 | 20.001 | 6.054 | 0 | — | — |
| Andre nøgletal | ||||||||
| Ansatte | — | — | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets væsentligste aktiviteter har i lighed med tidligere år bestået af salg af skiudstyr oghermed beslægtede aktiviteter.
Årets resultat er som forventet. Der forventes samme resultat i det kommende regnskabsår.Selskabets drift afhænger af ledelsens/ejerens fortsatte finansiering.Ledelsen/ejeren har bekræftet at fortsætte finansieringen af drift og investeringer i de kommende år.Selskabet har tabt mere end 50% af anpartskapitalen, som forventes retableret ved egen indtjening.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.