STENGAARD COMPANY ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2025Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2024Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2025
| 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | |||||||||
| Likvide beholdninger | 599 | 691 | 407 | 3.383 | 23.280 | 739 | 43.797 | 40.896 | 1.293 |
| Omsætningsaktiver i alt | 599 | 691 | 407 | 25.385 | 50.888 | 274.489 | 162.547 | 115.896 | 82.208 |
| Anlægsaktiver i alt | 508.409 | 431.313 | 149.950 | 95.200 | 127.200 | 127.200 | 127.200 | 127.200 | — |
| Aktiver i alt | 509.008 | 432.004 | 150.357 | 120.585 | 178.088 | 401.689 | 289.747 | 243.096 | 209.408 |
| Balance — passiver | |||||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 543.201 | 459.105 | 187.455 | 143.664 | 12.705 | 270.053 | 207.192 | 129.826 | 74.538 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | — | — | 143.558 | 73.247 | — | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 543.201 | 459.105 | 187.455 | 143.664 | 156.263 | 343.300 | 207.192 | 129.826 | 74.538 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 125.000 |
| Overført resultat | -159.193 | -152.101 | -162.098 | -148.079 | -103.175 | -66.611 | -42.445 | -11.730 | 9.870 |
| Årets resultat | 2.148 | 7.092 | -9.997 | 14.020 | 44.903 | 36.564 | 24.166 | 30.715 | 21.600 |
| Egenkapital i alt | -34.193 | -27.101 | -37.098 | -23.079 | 21.825 | 58.389 | 82.555 | 113.270 | 134.870 |
| Resultatopgørelse | |||||||||
| Bruttofortjeneste | -6.161 | -5.758 | -4.947 | 92.205 | 65.443 | 50.149 | 34.598 | 33.782 | 29.127 |
| Resultat af primær drift | — | — | — | 92.205 | 65.443 | 50.149 | 34.598 | 33.782 | 29.127 |
| Resultat før skat | 2.148 | 7.092 | -9.997 | -7.836 | 57.901 | 46.852 | 31.250 | 39.537 | 27.117 |
| Årets resultat | 2.148 | 7.092 | -9.997 | 14.020 | 44.903 | 36.564 | 24.166 | 30.715 | 21.600 |
| Personaleomkostninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Andre nøgletal | |||||||||
| Ansatte | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2025Selskabets formål er at fungere som holdingselskab, foretage investeringer samt øvrig dermed beslæget virskomhed.
Årets resultat blev et overskud på 22 t.kr. mod et overskud på 31 t.kr. foregående år. Årets resultat anses for tilfredsstilende. Selskabets investeringer i unoterede anparter forløber tilfredsstillende, men indtægter indregnes først i forbindelse med udbytter eller salg. Der er positive forventninger til afkastet af investeringerne, som dog førts vil blive realiseret om nogle år.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.