Stender Administration ApSAktiv
Økonomiske nøgletal
Nøgletal
2021/22Balancens sammensætning
Selskabsskat
indkomstår 2020Virksomheden er sambeskattet. Skatten opgøres samlet hos administrationsselskabet STENDER HOLDING ApS.
Kilde: Skattestyrelsens offentlige skattelister for selskaber. Beregnet skat for indkomståret; kan være lavere end 22 % af indkomsten, fx ved skat betalt i udlandet. sktst.dk
Regnskabstal2017–2022
| 2016/17 | 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balance — aktiver | ||||||
| Likvide beholdninger | 0 | 162 | 47.680 | 153.609 | 2.449.038 | 1.221.015 |
| Omsætningsaktiver i alt | 2.164.000 | 9.671.481 | 9.182.260 | 5.623.600 | 6.562.587 | 4.400.238 |
| Anlægsaktiver i alt | 9.000 | 9.000 | 9.000 | 1.831.286 | 6.072.113 | 3.694.095 |
| Aktiver i alt | 2.173.000 | 9.680.481 | 9.191.260 | 7.454.886 | 12.634.700 | 8.094.333 |
| Balance — passiver | ||||||
| Kortfristede gældsforpligtelser | 3.046.000 | 10.281.684 | 9.896.333 | 4.918.093 | 10.812.142 | 7.606.791 |
| Langfristede gældsforpligtelser | — | — | 123.647 | 0 | — | — |
| Gældsforpligtelser i alt | 3.046.000 | 10.281.684 | 10.019.980 | 4.918.093 | 10.812.142 | 7.606.791 |
| Selskabskapital | 125.000 | 125.000 | 125.000 | 2.000.000 | 2.000.000 | 2.000.000 |
| Overført resultat | -998.000 | -726.203 | -953.720 | 536.793 | -177.442 | -1.512.458 |
| Årets resultat | 148.000 | 272.310 | -227.516 | 1.490.513 | -714.235 | -1.335.016 |
| Egenkapital i alt | -873.000 | -601.203 | -828.720 | 2.536.793 | 1.822.558 | 487.542 |
| Resultatopgørelse | ||||||
| Bruttofortjeneste | 2.210.000 | 1.835.181 | 1.432.222 | 3.687.217 | — | 23.666.497 |
| Resultat af primær drift | 133.000 | 294.729 | -183.310 | 1.786.081 | -877.619 | -1.133.749 |
| EBITDA | — | — | — | 2.148.624 | 229.094 | 2.240.206 |
| Resultat før skat | 125.000 | 272.310 | -227.516 | 1.671.532 | -966.480 | -1.263.790 |
| Årets resultat | 148.000 | 272.310 | -227.516 | 1.490.513 | -714.235 | -1.335.016 |
| Personaleomkostninger | 2.077.000 | 1.540.452 | 1.615.532 | 1.976.169 | 14.223.856 | 20.924.724 |
| Af- og nedskrivninger | — | — | — | 362.543 | 1.106.713 | 3.373.955 |
| Andre nøgletal | ||||||
| Ansatte | — | — | 4 | 5 | 52 | 67 |
| Udbytte | — | — | — | — | 0 | — |
En streg (—) betyder, at der ikke er indsendt årsrapport, eller at posten ikke fremgår af den; 0 er et nul angivet i årsrapporten.
Om virksomheden
Årsrapport 2022Selskabets aktivitet har i lighed med tidligere år bestået af drift af frisørsaloner.
Årets bruttofortjeneste udgør 23.666.497 mod 15.726.297 sidste år. Det ordinære resultat efter skat udgør -1.335.016 mod -714.235 sidste år. Ledelsen anser årets resultat for utilfredsstillende. Åreta resultat er påvirket af tilbagebetaling af tidligere modtagne kompensationer fra Erhvervsstyrelsens Covid-19 hjælpepakkeordninger på i alt -120 t.kr.
Uddrag af ledelsesberetningen i den seneste årsrapport.